Gıda Kaynaklı Tehlikeler ve Güvenli Gıda Üretimi ( Prof. Dr. Osman ERKMEN )

SUMMARY:

Erkmen O. (Gaziantep University Faculty of Food Engineering, Gaziantep, Turkey). Foodborne hazards and safe food production. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2010; 53: 220-235.

Food safety can be defined as the application of principles and measures to provide healthy and safe food products during production, storage, transportation, distribution, and consumption. Food can be exposed to many chemical contaminants due to increasing industrial development and environmental pollution. The use of food additives has been increased due to increasing food production to benefit the increased human population. Food safety management systems have been developed to produce healthy and safer foods and to ensure sustainability of competition. The Turkish Standardization Institution (TSE) prepared the TSE 13001 standard based on the principles of the Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP). The HACCP system provides production of good quality and safer foods under international standards from farm to fork. In Turkey, in the field of food security, full responsibility has been given to the Ministry of Agriculture and Rural Affairs.

Key words: food safety, food contamination, HACCP, food control.

ÖZET:

Gıda güvenliği, sağlıklı ve güvenilir gıda üretiminin sağlanması amacı ile gıdaların üretimi, taşınma, depolanma, dağıtım ve tüketim aşamalarında gerekli kurallara uyulması ve önlemlerin alınması olarak tanımlanabilir. Gıdalar endüstrileşmenin ve çevre kirliliğinin artması nedenleriyle onlarca gıda olmayan kimyasalların bulaşmasına maruz kalmaktadır. Nüfustaki artışa paralel olarak daha fazla gıdaya ihtiyaç duyulması nedeniyle gıda üretiminde katkı maddelerinin kullanımı da artmaktadır. Sağlıklı ve güvenilir gıda üretimi, rekabet ve rekabetin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla gıda güvenliği yönetim sistemleri oluşturulmuştur. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından oluşturulan TSE 13001 standardı HACCP prensiplerine dayalıdır. HACCP sistemi, çiftlikten çatala uluslararası standartlarda kaliteli ve güvenli gıda üretiminin gerçekleştirilmesini sağlar. Türkiye’de gıda güvenliği alanındaki tüm sorumluluk Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına verilmiştir.

Anahtar kelimeler: gıda güvenliği, gıda bulaşanları, HACCP, gıda kontrolü.

Kaynak: http://www.cshd.org.tr/uploads/pdf_CSH_390.pdf

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sayın Osman ERKMEN Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada en etkili bilim insanları listesine girerek ülkemize gurur yaşatan hocalarımızdan bir tanesidir. Başarılarının devamını canı gönülden dileriz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu