Üzerye

HAZIRLAYANLAR

HAZAL KANDEMİR
MERVE BAŞYILMAZ
MERYEM HUT

AMACIMIZ

Yeni ürün geliştirme çalışmalarında ürünlerin fonksiyonel özelliğini ön plana çıkartarak özellikle çocuklar olmak üzere her kesim tüketiciye hitap edebilmektir. Bu doğrultuda en fonksiyonel ve sağlıklı ürünlerin başında üzüm çekirdeği gelmektedir. Besleyici özelliğinin ( protein, B vitaminleri, esansiyel amino asitler…vb. ) yüksek olması, ucuz olması, kolay elde edilebilir olması avantajlarından birkaçıdır.

HEDEF KİTLEMİZ
YÜKSEK BESİN DEĞERİ İÇERİĞİ VE FONKSİYONELLİĞİNDEN ÖTÜRÜ ÇOCUKLAR VE GENÇLER

YAŞLANMA KARŞITI ÖZELLİĞİNDEN DOLAYI YETİŞKİNLER VE YAŞLILAR.
ÜZERYENİN TARİHÇESİ

Üzerye isminden de anlaşılacağı üzere cezeryeden esinlenerek yapılmış bir üründür.
Cezeryenin ilk olarak üretimi MERSİNin Kiremithane mahallesindeki ufak bir evde başlamış ve daha sonra MERSİN ile birlikte anılır hale gelmiştir.
Adını Arapçada cezer anlamına gelen havuçtan almaktadır. Türk Kardiyoloji Derneği, Koroner Kalp Hastalığından Korunma ve Tedaviye İlişkin Ulusal Kılavuz 1998 kaynağında belirtilen “Tavsiye Edilen Gıdalar” arasında Cezerye’de bulunmaktadır.

Cezerye

Küçük bir atölyede başlayan cezerye üretimi dünya çapında ün kazanmıştır.
1976 senesinde Londra’da Monde Selection adı altında yapılan 15. Dünya Gıda Fuarında TÜRKİYE Cezerye ile “Altın Madalya “ kazanmıştır.
İçindekiler:Havuç,şeker,kuruyemiş(ceviz,fıstık,fındık).
Faydaları:Protein,yağ,A1,B1,B2 ve E Vitaminleri açısından zengindir.

ÜZERYENİN ENERJİ TABLOSU

ÜRÜNÜMÜZÜN RAF ÖMRÜ

Piyasada satışa sunulan cezeryelerin raf ömrü 6 aydır.
Bizim ürünümüzdeki yağ miktarı cezeryeden daha az olduğu göz önüne alındığında raf ömrü yaklaşık 8 ay olarak belirlenmiştir.

ÜRÜNLERİMİZ

Hindistan cevizli Üzerye

Çikolata soslu Üzerye

MATERYAL

Üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği denilince ilk akla gelen güçlü antioksidan etkisidir. Üzüm çekirdeğinin faydası proanthocyanidin adlı maddeden kaynaklanır. Bu madde bugüne kadar tespit edilmiş en güçlü antioksidandır. Mitolojide tanrıların besini olarak sözedilen üzümün bugün de çekirdeğindeki faydaları araştırmalarla ortaya çıkmakta ve doğal ilaçlar arasındaki yerini sağlamlaştırmaktadır.
En güçlü antioksidan olan üzüm çekirdeği başka bir anti oksidan olan C vitamininden 20 kat, E vitamininden 50 kat daha fazla etkilidir.

Üzüm çekirdeğinin faydaları

Üzüm çekirdeği güçlü bir antioksidan ve serbest radikal çöpçüsüdür. Yani kanser savaşçısıdır.
Hipertansiyon,kalp krizi ve felç olasılığını minimale indirir. İyi kolestrolün yükselmesine kötü kolestrolün düşmesine katkıda bulunur. Zayıflamış kan damarlarını güçlendirir. yüksek tansiyon hastalarında kılcal damarları güçlendirdiği görülmüştür.
Ayrıca 100 denek üzerinde yapılan çalışma ile kataraktı önleyerek görme keskinliğine yeniden kavuşmayı sağladığı kanıtlanmıştır.
Antioksidanlar vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışarıdan sigara,alkol,kirli hava v.s. İle alınan zararlı maddeleri etkisiz hale getirmektedir.

ANTİ –AGİNG(YAŞLANMA KARŞITI)

Çekirdek, bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmasına engel oluyor. Cildin elastik, yumuşak ve düzgün olmasını sağlıyor. Üzüm çekirdeğinde tavsiye edilen miktar günde 150 ile 300 miligram.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Damar sağlığını korumak için gerekli doz ise günde 5-10 gramdır. Üzüm çekirdeğinin insanlar üzerinde her hangi bir yan etkisi görülmemiştir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN ETKİLEDİĞİ HASTALIKLARIN BİRKAÇI

HAVUÇ

Uzmanlar, havucun, süratle kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, mide ve bağırsağın yakın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze olduğunu söylüyor.
Havucun, bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verdiğini ve gözlerin sıhhatli kalmasını sağladığını belirten uzmanlar, kalp rahatsızlığı ve damar sertliği olanlara havucun çok fayda verdiğini, her gün yenen bir havucun da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indirdiğini bildiriyor.
Ayrıca havuçtaki beta-karotenin de gözleri, yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruduğunu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini vurgulanıyor.

HAVUCUN FAYDALARI

Gırtlak, mesane (idrar kesesi), rahmin boyun bölümü, kalınbağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma rizikosunun %50 oranında; menopoz döneminin sonrasını yaşayan kadınlarda, göğüs kanserlerine yakalanma rizikosunun %20 oranında azaldığı yapılan araştırmalar sonucunda saptanmıştır.

ÜRÜN YELPAZESİ

ÜZERYENİN ALTERNATİFLERİ

Üzeryede kullanılan havuç yerine
Ayva
Elma
Şeftali
Armut , v.b. ürünler alternatiftir.

HİNDİSTAN CEVİZLİ ÜZERYE AKIM ŞEMASI

ÇİKOLATALI ÜZERYE AKIM ŞEMASI

Duyusal analiz sonuçları
HİNDİSTAN CEVİZLİ ÜZERYENİN LEZZET ÖZELLİKLERİNİN DEĞERLEDİRİLMESİ
DEĞERLENDİRME
30 KİŞİ ÜZERİNE YAPILAN DUYUSAL DEĞERLENDİRME SONUCU HİNDİSTAN CEVİZLİ ÜZERYENİN YETİŞKİNLER TARAFINDAN DAHA ÇOK TERCİH EDİLDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR.
ÇİKOLATA KAPLAMALI ÜZERYENİN İSE ÇOCUKLAR TARAFINDAN İLGİ GÖRDÜĞÜ SAPTANMIŞTIR.
GENEL OLARAK DEĞERLENDİRME YAPILDIĞINDA ÜRÜNÜMÜZ HAKKINDA HERHANGİ BİR OLUMSUZ DEĞERLENDİRME YAPILMAMIŞTIR.

MALİYET

1 top üzeryenin maliyeti 15 kuruştur.
Başlangıçta %33 kar ile 20 kuruşa satılarak tüketici talebi arttırılabilir.

SONUÇ OLARAK

Yeni ürün olarak geliştirdiğimiz ÜZERYE’nin duyusal özellikleri, doğallığı, fonksiyonelliği, uzun raf ömrü ve ekonomik fiyatı ile piyasadaki birçok ürüne alternatif olacağı kanısındayız.
ZAMANINIZI AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu