Kırmızı Algler (Rhodophyta) ve Biyoteknolojik Özellikleri ( Mehmet YANAR )

KIRMIZI ALGLER (Rhodophyta) VE BİYOTEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Morfolojik Özellikler

Kırmızı Alglerin Önemli Özellikleri

Kırmızı alglerin en önemli özelliklerinden birisi, sperm hücreleri dahil, hiçbir hücrenin kamçı taşımamasıdır. Yaprak şeklinde gelişmiş tallusları bulunur. Bazı türlerinde, hücre duvarlarında kalsiyum karbonat depolanır. Bu türlerden oluşan resifler, dalgaları keserek, içlerinde yaşayan canlılara korunak sağlar.
Bazılarının pektin yapılı hücre çeperlerinden “agar agar” adı verilen polimer yapılı musilaj jel elde edilir. Besin ve ilaç endüstrisinde kullanılan türleri de vardır.

Kırmızı Alglerde Sınıflandırma

Porphyra
2-FLORİDAEOPHYCIDAE (FLORİDAE)
Floridae
Floridae
Grateloupia sp.
Agar agar ‘ın Kullanım Alanları
Company Name
Carrageenan ‘ın Kullanım Alanları
Carrageenan’ın elde edildiği Kırmızı Algler:
Chondrus cirupsus
Euchema
Gigartina
Gracilaria
Hypnea
Laurencia
Dondurmacılıkta renklerin kayboluşunu önlemede, süt üretiminde emülsiyon, dengelemede ve sütlü çikolatada kakao partiküllerinin asılı durmasında, çorba, salata, meyve suyu, salça vb. ürünlerin kalitesini düzeltmede, tatlıların ve süt pudinginin bileşiğini oluşturmada, diş macununda bir bağlayıcı olarak ve dişlerin parlatılmasında, boyacılık, tekstil, kozmetik ve deri endüstrisinde emülsiyon dengelemede kullanılır.

Funorinin Kullanım Alanları

Kırmızı alglerden elde edilir. Kağıt ve elbiseler için yapıştırıcı olarak kullanılır.Kimyasal olarak sülfat ester grubunu içermesi dışında agar agar’a benzemektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu