Un Fabrikası Projesi

İŞLETME İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

……………… Gıda San. Ve Tic. A.Ş. 1996 yılında 4 hissedarla kurulmuş bir aile şirketidir. Şirket bünyesindeki un fabrikası 4.200 m2 kapalı fabrika alanı ve 1.500 m2 kapalı idari bina alanı ile toplam 28.000 m2 ‘lik bir alanda kurulmuştur. Fabrikanın yapımına 1997 yılında başlanmış olup, 01.06.2000 yılında deneme üretimi yapılmıştır. Un fabrikası 700 m2 taban alandan 6 kat olup toplam 4.200 m2 alana kurulmuştur.

Fabrika katlarının isimlendirilmesi ;

1.Kat : Transmisyon Katı 4.Kat : Sasör Katı
2.Kat : Vals Katı 5.Kat : Elek Katı
3.Kat : Boru Katı 6.Kat : Pnömatik Katı

Fabrikada ; 30 adet buğday silosu bulunmakta olup, her biri 55 ton kapasitededir. Bunlardan 20 adet kuru buğday silosu, 5 adet tav (yıkama) silosu ve 5 adet aktarma silosudur. Ayrıca ; 6 adet un silosu, 2 adet kepek silosu ve 1 adet bonkalite silosu bulunmaktadır.

FABRİKADA BULUNAN MAKİNALARIN ÇALIŞMA PRENSİBİ

1. ELEVATÖR (Bucket Elevator) : Taşıma ekipmanlarından olan elevatör ; dikey taşımada kullanılan bir makinadır. Elevatör, alt başlık, üst başlık ve kolon diye 3 kısımdan oluşmaktadır. Alt başlıkta ; 1 adet ürün giriş ağzı, 2 adet temizleme kapağı, kasnak gerdirme milleri ve kasnak yataklarıyla birlikte rulmanlar bulunmaktadır. Üst başlıkta ; ısıya dayanıklı kayış ve yataklarıyla birlikte rulmanlar bulunmaktadır. Kolonlar ise ; belli aralıklarla yerleştirilmiş ve genellikle 5 mm kalınlığında olan kayışlar bulunmaktadır. Elevatör kayışları, beyaz ve siyah PVC ‘den yapılmaktadır. Malın taşınmasını sağlayan çeşitli hacimlerdeki saç veya plastik kovalarda bu bölümde bulunmaktadır. Bu kovalar istenen kapasiteye göre belli aralıklarla kayışa koko civataları ile sabitlenir. Elevatöre hareketi sağlayan güç kaynağı (motor), tahrik kasnağına yani üst başlığa yerleştirilmiştir. Elevatörün alt ve üst başlıklarına yerleştirilen gözetleme menhollerinden malın akışı kontrol edilebilmektedir. Bükülen veya deformasyona uğramış kovalar, kolonun herhangi bir yerine yerleştirilmiş kontrol kapakları sayesinde değiştirilebilmektedir. Bu un fabrikasında ; 12 adet elevatör bulunmaktadır.


Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu