Makarna Kurutma ( MEGEP )

1.1. Makarnayı Kurutmanın Önemi

1.2. Kurutma Sistemleri

1.2.1. Sistemde Yer Alan Makinelerin Temizlik Ve Bakımı

1.2.2. Makinelerin Kullanım ve Ayarları

1.2.3. İlgili Kontroller

1.3. Ön Kurutma

1.4. Birinci Kurutma

1.5. Son Kurutma

1.6. Soğutma

2. AMBALAJLAMA

2.1. Ambalajlama Öncesi Makarna Silolama

2.2. Makarna Ambalajları ve Özellikleri

2.3. Ambalajlama Aşamaları

2.3.1. Sistemde Yer Alan Makinelerin Temizlik ve Bakımı

2.3.2. Makinelerin Kullanım ve Ayarları

2.3.3. Ambalajlama Kontrolleri ve İlgili Kayıtlar

2.4. Makarna Depolama

1.MAKARNA KURUTMA

1.1. Makarnayı Kurutmanın Önemi

Makarna üretiminde en önemli evre kurutma aşamasıdır. Bu işlem sırasında oluşan hatalar makarna kalitesini olumsuz etkiler. Kurutma; başlangıçta % 28-32 civarında su içeren makarna hamurunun, %12.5–13 su içeriğine gelecek şekilde suyunun uçurulmasıdır. Makarna bu şekilde uzun süre korunabilen, dayanıklı bir ürün hâline gelir. Ayrıca kurutma ile makarnaya karakteristik tadı kazandırılır. Kurutma işlemi ile bozulmaya neden olan maya, küf ve diğer mikroorganizmaların gelişiminin önlendiği dayanıklı bir yapı kazandırılmış olur.

Makarnaya şekil verildikten hemen sonra kurutma işlemine başlanır. Makarna presten çıkarken yumuşak ve ılık olup birbirine yapışma eğilimi gösterir. Pres çıkışında, yapışma eğilimini azaltmak amacıyla makarna üzerine sıcak hava üflenir ve kesme makarna hemen
ön kurutmaya yani trabattoya geçer. Uzun makarnalar için yöntem farklıdır, bu tür makarnalar doğrudan birinci kurutma işlemine gider. Kesme makarnalar ön kurutma işlemini tamamladıktan sonra diğer kurutma aşamalarına gider. İşlemler tamamlandığında makarna; raf ömrü uzun, sağlıklı, besleyici bir gıda maddesi olarak ambalaja girmeye hazır hâle gelir.

Kaynak: http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Makarna%20Kurutma.pdf

Bir cevap yazın