Badem Yetiştiriciliği Projesi

  1. GİRİŞ :

Badem taşlı,çakıllı,bitki besin maddesince zayıf topraklarda yetişebilir.Verime kısa zamanda yatar.Susuzluğa ve kirece dayanımı iyidir.Kanaatkar bir bitkidir.Yüksek sıcak ve neme dayanımı iyidir.Pazarda hiçbir meyvenin olmadığı dönemde Çağla Badem olarak pazarda değerlendirilebilir.Ülkemizin Karadeniz’in kıyı kesimleri  hariç diğer tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetiştirilebilir.Özellikle geç çiçeklenen çeşitlerle, modern kapama bahçeleri kurulduğunda  üretici gelirlerinde önemli artışlar olur.Badem protein ve karbonhidratça zengin olup bolca Fosfor ve Kalsiyum mineralleri içerir.

  1. PROJENİN ÖNEMİ VE HEDEFLERİ :

Bölgemizin ekonomisi tarıma dayalıdır.Tarımsal kalkınmanın yolu üretimi artırmaktan geçer.Badem besin maddesince fakir ve sulanmayan kıraç arazilerde yetiştirildiği gibi entansif ziraat yapmaya uygundur.Buna göre projemizin önem ve hedefleri;

-Erezyona maruz alanlarda, erezyonu önlemek.

-Yöremizde dağınık alanlarda yapılan badem yetiştiriciliğini,kapama bahçelere dönüştürmek.

-Yörede başka kültür bitkilerinin yetiştirilmesine imkan vermeyen sahalarda ,Antep fıstığı bahçelerinin yanı sıra  zeytin ve badem bahçelerini de kurarak arazilerin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak.

-Bölgemizde ekonomisi bozuk çiftçilerin,sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasını sağlamak.

-Çiftçilerin ,ekonomik durumlarını bulundukları yerlerde iyileştirmek suretiyle köyden kente göçü önlemek.

-Bölgede sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamak.

İlçemizde özelikle badem ağaçlarının ilkbaharda erken çiçek açmasından dolayı  soğuk zararına uğramakta, buda  badem yetiştiriciliğinden üreticiyi soğutmaktadır. Bu proje ile özellikle geç çiçek açan çeşitlerle kapama bahçe kurmak amacıyla Tarım İlçe Müdürlüğünün organizasyonu ile kaliteli fidanlar temin edilerek badem yetiştiriciliğinin yapılması planlanmaktadır. Bu da projenin başarılı olmasında önemli etkenlerden biri olacaktır.

  1. PROJENİN TEKNİK YÖNÜ :

Proje ilçeye bağlı 10 köyde  2 çiftçiye 5 dekar alanda uygulanacaktır.  bahçesi tesisinde sıra arası ve sıra üzeri mesafeler 6×6 m. Olarak planlanmış olup 1 Dekar alana 28 adet badem fidanı hesaplanmıştır. 5 dekarlık işletmelerde ise toplam 140 fidan kullanılacaktır.

Modern tarım tekniklerine uygun olarak bir bahçe tesisi için gereken teknik yardım Tarım İlçe Müdürlüğümüzce verilecek ve tespiti yapılan yetiştiriciler bu konuda eğitileceklerdir.Bademlik tesisinde ve yetiştiriciliğinde  bakım ve teknikler uygulanacaktır ve gerekli teknik hizmet İlçe Müdürlüğümüz tarafından verilecektir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu