Okul Çağında Çocuk Beslenmesi

Okul çocukları Neden özel grup ?

1.Sürekli bir büyüme ve gelişme süreci içindedirler.

2.Okul, çocukların evlerinden sonra toplu halde yaşamaya başladıkları ilk yerdir.

3.Çocukların gruplar halinde bir arada bulunmaları kazaların ve bulaşıcı hastalıkların artması ve yayılması tehlikesini doğurur.  

BESLENME;

İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır.

Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gerektiğinden az veya çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği veya sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur.

ÇOCUKLARIMIZA ARA ÖĞÜN ALIŞKANLIĞI KAZANDIRILMALIDIR

Beslenmenin daha büyük önem kazandığı bazı dönemler vardır.

OKUL ÇAĞI = 6-12 YAŞ             

  1. Okul yılları boyunca organizmaya büyük bir yük biner.

  2. Okul çağı; hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma, etkilenme dönemdir.

  3. Beslenme ile ilgili olumlu davranışların edinildiği ve her zamankinden daha çok akılda kaldığı bir dönemdir.

   Okul çağı döneminin en büyük özelliği aileden farklı olarak arkadaş grubu etkilerinin de söz konusu olmaya başlamasıdır. Çocuk bağımlılıktan kurtulur besin seçimi de dahil olmak üzere bir çok konuda kendi seçimlerini kullanmaya başlar.

YAŞAM BOYU BESLENME

Çocuğunuzun içtiği içeceklere dikkat edin; çünkü bu yaştaki bireylerde asitli içeceklere, meşrubatlara, hazır meyve sularına eğilim fazladır. Hiç vermeyin demiyoruz ama mümkün olduğunca az olmalı, bunların yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunu tercih edin.     

Abur cubur ( kek, çikolata, şeker, cips…)    

İştah kapanır

Sık hastalanır

Katkı maddeleri

Besin katkı maddesi?

GAZLI İÇECEKLERDE KULLANILAN KATKI MADDELERİ:

Fosforik asit: E338

Fosfor fazlalığı (Kalsiyum/fosfor)

Kemik yapısı zayıflar

KAFEİN

Kahve, çay, çikolata, kola, enerji içecekleri

huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uykusuzluk, yüz kızarıklılığı, fazla idrar ve sindirim şikâyetleri gibi rahatsızlıklar

Boya Maddesi Karamel (E150)

Başta kola olmak üzere çeşitli meşrubat, şekerleme, kek ve bazı hamur işlerinde boya maddesi olarak kullanılır

alerjik bünyeli insanların kaçınmaları gerekir.

CO2 Gazı: E290

İnsan sağlığına zararlı bir gazdır. Meşrubatlarla aşırı miktarlarda alınması halinde çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Karmin: E120

Renklendirici; böceklerden elde edilir kırmızı elma sularında, şekerlemelerde ve diğer gıdalarda kullanılır; hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Sünî Tatlandırıcılar: Aspartam E951, AsesülfamK E950, Sakarin E954

toz ve sıvı içeceklerde

aspartamın içinde bulunan fenil alalin isimli amino asitin çocukların zeka gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik deneylerle kanıtlanmıştır.

Yemekler hazırlanırken buna çocuğunuzun da katılmasını sağlayın ve sofrayı beraber kurun. Özellikle yemeklerin ailece yenmesi çocuğu yemeye teşvik eder. Çocuğunuzun tabağına yemeği direkt kendiniz koyacağına, onun hangi yemekten ne kadar yemek istediğini sorun. Bu hem yemeği sevmesini hem de psikolojik olarak kendine güvenmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzun sağlığını düşünen siz aileler; çocuğunuzun hasta olmasını engellemek, obezite, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıklara çocuğunuzun şimdiden temel atmasını engellemek sizlerin ellerinde.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu