Kokolin

Kokolin, içinde süt yerine peynir altı suyu tozu, kakao yağı yerine margarin, kakao yerine kakao tozu barındıran çikolata benzeri bir tatlı türüdür.

Kokolin teknik olarak bir çikolata çeşidi değildir, çünkü içinde kakao yağı bulunmaz. Aldığınız çikolata benzeri ürünün gerçek çikolata mı yoksa kokolin mi olduğunu anlamanın yolu içeriğindeki yağın türüne bakmaktır. Kokolin elinizde çikolataya nazaran daha az erir veya erimez bunun sebebi kullanılan yağın erime noktasının kakao yağından daha yüksek olmasıdır.

Kokolinde yağsı beyaz tabaka ve şekersi beyaz tabaka değişimleri oluşmaz. Gerçek çikolataya nazaran kokolin daha dayanıklı bir üründür.

Kokolinin satış fiyatı çikolatadan düşüktür. Kokolinin çikolata çakması bir ürün olması onu sağlıksız yapmaz. Sağlığımıza etki eden kısmı kullanılan yağın kalitesindedir. Kokolin Türk gıda kodeksine uygun bir üründür. Özellikle bayramlarda üretiminde ve satışında artış yaşanmaktadır. Hediye olarak alınan nispeten daha ucuz olan çoğu çikolata aslında kokolindir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu