GAÜN’ün Projesine AB’den Destek

GAÜN’ün projesine AB’den destek

Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Göğüş’ün liderliğinde, aynı bölüm öğretim üyeleri Prof. Dr.Medeni Maskan, Prof. Dr. Hüseyin Bozkurt ve Yrd. Doç. Dr. Derya Koçak Yanık’ın görev aldığı, ‘Güvenilir, yüksek kalitede ve sağlıklı organik üzümsü meyve ürünleri için yenilikçi ve eko-sürdürülebilir işleme ve paketleme Projesi’, Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Projeleri (FP7) kapsamında desteklenecek.

EN İYİ 9 PROJEDEN BİRİ

Innovative and eco-sustainable processing and packaging for safe, high quality and healthy organic berry product Projesi’nin hazırlıklarının yaklaşık 1.5 yıl önce başladığını kaydeden Proje Lideri Prof. Dr. Göğüş, projenin 15 tam puan üzerinden 12 puan ile desteklendiğini, bunun son derece önemli olduğunu vurguladı. İki aşamalı yapılan değerlendirmenin ikinci aşamasına başvurma hakkı elde eden 24 proje arasından seçilen ‘Eco Berries’ Projesi’nin desteklenmeye layık görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, açıklamasının devamında şunları söyledi: “İsveç’in Göteborg şehrinde Chalmers Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen açılış toplantısı ile geçtiğimiz şubat ayında başladı ve 3 yıl sürecek. Türkiye, İsveç, Norveç, Finlandiya, İtalya, Romanya ve Fransa’nın yer aldığı yedi Avrupa ülkesinin ortak olduğu projenin koordinatörlüğünü Chalmers Üniversitesi’nden Prof. Dr.Marie Alminger yapıyor.”

İŞLENMİŞ ORGANİK ÜRÜN ÜRETİLECEK

Projenin temel amacının; Avrupa Birliği ülkelerinde besin değeri yüksek, güvenilir üzümsü meyve ürünleri üretmek için çevreci, yenilikçi ve sürdürülebilir işleme ve paketleme teknikleri geliştirmek olduğunu vurgulayan Proje Lideri ve Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, proje kapsamında; Gaziantep Üniversitesi,  Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde çalışacaklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Projede Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü üzümsü meyvelerden organik yaban mersini ve çileğin fonksiyonel özelliklerinin iyileştirilmesine yönelik bir iş paketini üstlendi. Bu, bazı organik ön işlemler ve düşük sıcaklıkta uygulanacak işlemlerle sağlanacak. Bu sayede duyusal özellikler korunacak ve kimyasal katkı maddelerinin kullanımı engellenecek.”

ÇEREZ OLARAK DA TÜKETME İMKANI

Yüksek fonksiyonel özelliklere sahip yarı-nemli, ozmotik olarak işlenmiş ve vakum impregnated “Bütün yaban mersini ve çileğin”  “Mikrodalga ile ekstrakt edilmiş ekstraktların ve tozların” elde edilmesi için ılımlı teknolojiler ve orta seviyeli kurutma işlemleri kullanılacağını anlatan Prof. Dr. Göğüş açıklamasını şöyle tamamladı: “Ayrıca, kurutulmuş veya taze yaban mersini ve çilek pürelerinden sağlıklı çerez formülasyonları ve kaplamalar geliştirilecektir. Ekstrüzyon ürünlerinin fiziko-kimyasal karakteristiklerinin yanı sıra yapısal özelliklerini kontrol etme hedefiyle gıda bileşenleri ve katkı maddeleri, basınç ve sıcaklık profilleri, püskürtme ajanları (su ve hava) gibi parametreler analiz edilecektir. Üniversitemizin önemli bir proje ortaklığı ile AB desteği sağlaması önemli bir gelişmedir.”

Alıntıdır: http://gul6.bim.gantep.edu.tr/~habermerkezi/?p=31882

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu