Altın Kivi Nedir ? Golden Kivinin Normal Kividen Farkı Nedir ?

1977 yılında Çin’de ki yabani Actinidia sinensis varyetesine ait tohumlar Yeni Zellanda’ya getirilmiş ve kültüre alınmıştır. Elde edilen dişi ve erkek ebeveynler kullanılarak Yeni Zelanda botanik enstitüleri tarafından Actinidia deliciosa varyeteleri ile uzun yıllar süren (15–20 yıl ) ıslah çalışmaları sonucunda 2002 yılı içerisinde “Hort16A” adı verilen melez kivi varyetesi elde dilmiş ve ardından bu melez dölde heterozigotluğu teşvik amaçlı ıslah çalışmaları sonucunda “ZESPRI™ GOLD Kiwifruit” ticari isimli; aroma ve tat olarak yeşil kividen daha üstün olan, hasatlıklara karşı dirençli ve depolama süresi yeşil kivi’ye oranla daha yüksek olan ve en dikkat çekici özellik olarak meyve kabuğu tüysüz ve pürüzsüz olan “Altın Kivi” elde edilmiştir.

Yeni Zelanda Tarım Bakanlığı, altın kivi fidan ve tohumlarının ülke dışına çıkarılmasını yürütülmekte olan adaptasyon testleri ve bilimsel araştırmalara destek amacıyla 2005 yılına kadar sınırlandırmıştı. Bununla birlikte, kivi türleri arasında ki melezleme çalışmaları devam etmektedir.

Yeşil kivi ile Altın kivi arasındaki farklar;

Altın Kivinin dış kabuğu pürüzsüz ve tüysüz olmasının yanında Yeşil Kivinin kabuğundan daha incedir.

Altın Kivi genellikle daha küçüktür ve sivri yumrulu bir ucu vardır.

Normal kivi kesildiğinde bildiğimiz yeşil renk karşımıza çıkarken Altın Kivinin içi altın sarısı rengindedir. Bu arada Kivi meyvesinin adını Yeni Zelanda’da bulunan bir kuş türünden aldığını belirtelim.

İki kivinin de tadı neredeyse aynıdır. Altın Kivinin ekşilik değeri Yeşil Kiviye nazaran daha az olduğundan tatlılığı biraz daha fazla hissedilir.

Altın Kiviyi soyarken Yeşil Kividen daha fazla özen göstermeniz gerekir çünkü daha yumuşaktır.

Kaynaklar:

http://www.theblackpeppercorn.com/2013/03/golden-kiwifruit/

http://www.biriz.biz/kivi/#AKN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu