Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu ( Doç. Dr. M. Murat KARAOĞLU )

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU

Özet

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) mısır nişastasından enzimatik hidroliz ile üretilen, sakkaroza alternatif sıvı bir tatlandırıcıdır. YSMŞ sakarozdan daha ucuzdur ve bazı gıdalara arzu edilen özellikleri kazandırmaktadır. Bu nedenle de gazlı ve meyveli içecekler, çikolata, kek, şekerleme, reçel, marmelat ve jöle gibi birçok işlenmiş üründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 1970’den günümüze YFMŞ tüketimi önemli derecede artmıştır. Bazı üstün özelliklerine rağmen, son yıllarda, YFMŞ sağlık açısından sorgulanmaya başlanmış ve YFMŞ tüketiminin birçok hastalık üzerine etkisi araştırılmıştır. Özellikle, uzun süre YFMŞ bakımından zengin diyetle beslenme şişmanlık, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer metabolik sendromların riskini artırabilmektedir.

Abstract

High fructose corn syrup (HFCS) is a liquid alternative sweetener to sucrose that is made from corn starch by enzymatic isomerization. HFCS is cheaper than sucrose and provides desirable properties to certain foods so it is a widely used sweetener in commercial processed foods such as carbonated soft drinks, fruit drinks, chocolate, cake, confectionery, jam, marmalade, jelly-type foods. Consumption of HFCS has increased considerably from 1970 to present. Despite some outstanding features, in recent years, HFCS began to be
questioned in terms of health and investigated the effect of HFCS consumption on many diseases. Especially, long-term consumption of diets high in HFCS could lead to an increased risk of obesity, cardiovascular disease, and other metabolic syndromes.


Kaynak: http://www.gidamo.org.tr/resimler/ekler/938b20f9f210570_ek.pdf?dergi=45

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu