Votka Üretimi, Yapım Aşamaları, Çeşitleri

VOTKA ÜRETİMİ YAPIM AŞAMALARI ÇEŞİTLERİ

VODKA: Adını Rusça olan vada (su) kelimesinden almıştır. Dünyada ilk kez 14. yüzyılda üretildigi sanılmaktadır. Daha önceleri patatesten üretilen votka, günümüzde mısır ve nişasta içeren diğer tahıllardan da yapılmaktadır.

Bir Rus içkisi olan votka, çesitli hububat veya patatesin şekerlendirilmesi ve fermantasyonu sunucu oluşan mayşenin iki kez rektifiye edilmesi, aktif kömür ya da odun kömüründen süzülmesi ve içilebilecek alkol derecesine kadar sulandırılmasıyla elde olunan çok saf bir ispirtodur.Saf bir ispirto olması nedeniyle votka içinde hemen hemen alkol ve sudan başka bir şey yoktur ve renksizdir.Alkol içeriği %40 -60’ tır.Seyreltilmiş alkole benzemektedir.

VOTKA YAPIMI

ŞEKERLENDİRME

Votka yapımında önce kullanılan hammaddelerin şekerlendirilmesi gerekir.Bunun için en uygun yöntem arpa maltı ile diyastatik şekerlendirmedir. Hazırlanan yeşil malt şekerlendirme kabına daha önce konmuş, buharlanmış hububat veya patatese katılır.

İYİ BİR ŞEKERLENDİRME :

Hammadde şekerlendirme kabına getirilmeden önce bir silindir içerisinde 120 ˚c’nin üzerinde üstüne çıkılmamak ve en çok ½ saat olmak üzere 1 atm basınç altında buharlanır. Böylece şeker karamelize olmaz.
Şekerlendirmenin iyi olması için genellikle fazla diyastatik malt kullanılır. Kullanım oranı hububat çeşidine göre %10-15 arasındadır.

FERMENTASYON

Fermentasyon, saf üst fermantasyon mayaları ile yaptırılır, aynı zamanda kültür laktik asit bakterileri ortamı asitlendirmek amacıyla kullanılır.
Fermentasyon 27-29 ˚c de 60-72 saat sürer.
Bunun sonunda hemen damıtmaya verilir.

DAMITMA AŞAMASI

Damıtma aşamasında fermentasyona bırakılan hammade iyice arındırılarak nötr bir ispirto elde edilir.
Sonra aktif kömür ve odun kömüründen geçirilerek süzülür.

SON OLARAK SU İLAVESİ

En çok 4.5 sertlik derecesine sahip olan, filtreden geçirilmiş kokusuz renksiz ve tatsız su ile alkol derecesi %40-57’ ye söndürülür. Hiçbir koku ve tat maddesi katılmaz

VOTKA TİPLERİ

Stolitschnaja Tipi Votka Üretimi

Bu tip votka hububat ispirtosundan yapılmaktadır.Su ve alkol karışımı sıvı özel tanklara alınır. Alkol derecesi %30-35’ e ayarlanır ve karıştırma kabına verilir. 2g/1 oranında şeker katılır karıştırılır. En son filtre edilerek hazırlanmış olur.

Moskowskaja Tipi Votka Üretimi

Bu tip votkaların yapımında melas, ya da hububatla melas karışımı saf ispirtolar kullanılır. Diğer işlemler Stolitschnaja tipi votkanın aynısıdır.

Türk Votkası

Votka ülkemizde melas ispirtosundan üretilmektedir. Ancak melas ispitosu kaliteli votka üretimi için iyi bir hammade değildir. Alkol derecesi %40’a söndürülen ispirtonun litresinde 3g şeker,0.04 g asetik asit ve 0.2 g sodyum bikarbonat katılır. Bu karışım kum ve kömür filitrelerinden geçirilerek süzülür. Üretilen votka renk vermeyen kaplarda bir süre dinlendirildikten sonra filtre edilerek şişelenir.

VE BİR ŞEHİR EFSANESİ…

Çar Petro yenile yenile yenmesini öğrenmiş ve büyük bir zafer kazanmıştır. Zaferin onuruna bir ziyafet düzenlenir. Tüm büyükelçiler, ülkenin ileri gelenleri Çar’ın huzurunda yemek yerken sofraya sert bir içki getirilir. Ağzına götürenin dudaklarını kavuran içkiyi, konukların içmekte zorlandığını gören Çar ayağa kalkar ve “Vod kak!” (işte böyle) diyerek bir dikişte içer.
İçkinin adı o günden beri ‘Vodka’ olarak anılır.
2707 Çeşitiyle Bir Votka Müzesi..

ÖLDÜRMÜYOR SARHOŞ EDİYOR

Dünyanın en ilginç içki şişeleri arasında gösterilen bu kalaşnikof silah Ruslar’ın kurdukları ‘Votka Müzesi’nde, 2 bin 707 votka çeşidi arasında baş köşede duruyor.
VOD-KAK

Bir Yorum

 1. Distilasyon ve fermantasyon yerine (yerini tutar diye düşünüyorum) marketlerde satılan bandrollü tarımsal kökenli etil alkol kullanmayı düşünüyorum. Belki bire bir yerini tutmaz o konuda yeterli teknik bilgim yok ama etil alkol distile edilerek elde edilen bir alkol tipi diye düşünüyorum. Tarımsal kökenli olması da fermantasyon sürecinde ihtiyaç duyulan nişasta(örn:patates) kullanılmış diye düşünüyorum.

  Gelelim benim aklıma takılan sorulara;

  1-) Bu alkolü seyreltip içine hazır satılan malt viski aroması ve karamel(e150a) ekleyerek viski görüntüsü ve tadı elde edebilir miyiz?
  2-) votka aroması adı altında satılan bir aroma var. Yılların votka içicisiyim ve votkanın en büyük özelliğinin saflık tatsızlık olması gerektiğini biliyorum acaba yanlış mıyım? Değil isem votka aroması nedir?
  3-) En can alıcı sorum bu. Verdiğiniz tarifte seyreltme sırasında max 4.5 pH su kullanılmalı demişsiniz. Bu ciddi anlamda asidik bir su demek. Piyasadaki en sert suyun 6ph civarı olduğunu düşünürsek bunu nasıl 4.5 civarına çekebiliriz? Kendi filtremizi mi kurmalıyız? Öyle ise bu filtre nasıl olmalı. Açıkcası internette atık su ve akvaryum forumları dışında pH düşürme teknikleri yok.

  Okur ve zaman ayırıp cevap verirseniz çok sevinirim.

  Şimdiden çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu