Vegan Nedir ? Vegan Sertifikası Nedir ?

www.foodelphi.com

V-label Vegan üretim sertifikası gıda, kozmetik ve tekstil ürünlerine verilmektedir. Ülkemizde V-label Türkiye temsilciliğini Vegan ve Vejetaryenler Derneği yapmaktadır.

Vegan ve vejetaryen ürünlere olan talebin artması ile birlikte, üretici ve tüketiciler ürün üzerinde karmaşık içerik bilgileri ve gıda kod numaralarından bağımsız olarak, ürünün uygunluğunu garanti eden belirli etiket ve işaretler aramaktadırlar. Üreticilerin tek taraflı beyanı, proses sürecinde kullanılan ancak ürün içerisinde belirtilmeyen bir takım yardımcı malzemelerin varlığı ya da bulaşıklık ihtimali, bu konuda denetimli hareket eden ve aynı hassasiyeti taşıyan aracı kuruluşların varlığını zorunlu kılmaktadır.

V-Label, Avrupa Vejetaryenler Birliği tarafından geliştirilmiş ve Uluslararası Vejetaryenler Birliği ve üye ülkelerce tanınmış global yaygınlıktaki tek semboldür. Merkezi İsviçre’de olan V-Label GmbH öncülüğünde, dağıtım ve denetimi, birliğe üye ülke derneklerince yapılır. En yaygın ve en çok üründe kullanılan son derece güvenli bir semboldür.

V-Label, üretimin yapıldığı ülke temsilciliği vasıtasıyla verilir ve kullanımı sözleşme ile verilir. Öncelikli olarak, sembolü kullanmak istediğiniz ürün/ürünlerle ilgili V-Label Beyan formu doldurularak merkezimize ulaştırılır. Sonrasında ürünün hangi vejetaryen tipine uygun olduğu belirlenir. Anlaşmalı olduğumuz akredite gıda laboratuarları vasıtasıyla (Türkiye’de Yeditepe Üniversitesi Gıda Analiz Laboratuvarıdır) bir takım tetkikler yapılır. Bu tetkikler sonunda uygunluk teyit edilerek, lisans ödemesinin ardından başında ülke kodu olan 7 haneli bir lisans numarası verilir. Bu noktadan sonra ürününüzün üzerinde, uluslararası marka tescili bulunan V-Label logosunu sertifika numaranızla birlikte kullanabilirsiniz. V-Label denetimli bir semboldür ve tüm dünyada geçerlidir. Dolayısıyla lisanslandırma senelik yapılır ve her sertifika dönemi içinde raftan alınan ürün numunelerinden bağımsız denetim yapılabilmektedir. İçerikte oluşabilecek her türlü değişikliğin de üretici tarafından V-Label Ülke Koordinatörlüğü’ne bildirim zorunluluğu vardır.

Konu ile ilgili olarak www.v-label.eu internet sayfasından da bilgi alabilirsiniz. Bizimle ilgili olarak favebook sayfalarımız V-label Türkiye ve Vegan ve Vejetaryenler Derneği ( www.tvd.org.tr ) olarak bizi takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilendirme metnini bizlerle paylaşan Sayın Eşref BALCI‘ya teşekkürlerimizi sunarız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu