Serinletici ve Besleyici Yeni İçecek: Kombucha Fermente Süt ( V. Hazal ÖZYURT )

ÖZET

Kombu çayı; asetik bakteri ve mayaların güçlü bir ortak yaşamıyla şekerli siyah çayın fermantasyonuyla elde edilen geleneksel serinletici bir içecektir. Kombu çayının antioksidan aktivitesi sayesinde kombu çayının antihiperglisemik, antilipidemik, antimikrobiyal, hepatoprotektif, hipokolestrolemik, antikanser gibi etkiler gösterdiği açıklanmıştır. Bu nedenle, tüm dünyada sağlık üzerine olumlu etkisinin olmasından dolayı tüketimi hızla artmaktadır.

Son zamanlarda, fermente süt ürünlerinin mikrobesleyici bileşenler içermesinden dolayı beslenme açısından dolayı önemi artmaktadır.

Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, starter kültür olarak kombucha kullanılarak yeni süt ürünlerinin (keçi, inek, soya) elde edilmesi ve geliştirilen bu ürünlerin
antioksidan içeriğinin değerlendirilmesidir.

ABSTRACT

Kombucha is a traditional refreshing drink which obtained by fermentation of black tea with sugar with a strong symbiosis of acetic bacterias and yeasts. According to the researches Kombucha tea has several health benefits such as antihyperglycemic, antilipidemic, antimicrobial, hepatoprotective, hypocholesterolemic and anticancer effects due to their antioxidant activity. Therefore, consumption of Kombucha tea is rapidly increasing due to its positive effects on health all over the world.

Recently, importance of fermented dairy products has been increasing because of the inclusion of micronutrient components in terms of nutrition.

Therefore, the aim of this study, to obtain new dairy products (goat, cow, soybean) using Kombucha starter cultures and evaluate the antioxidant content of these
products.


Bir cevap yazın