Peynir Helvası ( Höşmerim )

PEYNİR HELVASI
( HÖŞMERİM)

Peynir helvası; un, tereyağı, şeker, kaymak veya tuzsuz taze peynir ile yapılan geleneksel Anadolu köylü tatlısıdır diye tarif edilmektedir.
Başka bir tarifte ise höşmerimi yağda pişirildikten sonra üzerine bal ve şeker dökülen bir çeşit taze ve tuzsuz peynir tatlısı olarak tanımlamaktadır.
Türkiye’nin çeşitli yörelerinde geleneksel bir tatlı çeşidi olarak bilinen “höşmerim”in ilk yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber oldukça eski olduğu tahmin edilmektedir.
Höşmerim bazı yöresel farklılıklarla ve değişik adlarla Ege,Marmara,Trakya ve İç Anadolu bölgelerinde yapılmaktadır. Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli ve İzmit en çok yapılan illerdendir.
Eskiden daha çok köylerde ev şartlarında ilkel teknikle yapılan höşmerimin, imalathane ölçüsünde yapımı ilk kez 25-30 yıl önce Balıkesir ilinde gerçekleştirilmiştir.
Yörelere göre, höşmerim yapımında hemen hemen aynı üretim tekniği kullanılmakta, bazen bileşimine katılan ürünlerde farklılık görülmektedir.
Ayrıca her işletmenin kendine özgü bir höşmerim formülü bulunmaktadır.
Höşmerim bazı bölgelerde höşmerim, höşmelim, peynir helvası veya peynir tatlısı olarak adlandırılmaktadır.
Balıkesir yöresinde höşmerim adıyla bilinen bu tatlı; tuzsuz taze peynir, şeker, irmik ve yumurta’dan yapılmaktadır.
Tekirdağ yöresinde ise peynir helvası olarak tanımlanmakta,yapımında tuzsuz taze peynir, şeker ve un kullanılmaktadır.
Her iki yöredeki höşmerimin hammaddesini tuzsuz taze peynir ve şeker oluşturmaktadır.
Peynir helvası yapımı
Tuzsuz taze peynir, peynir helvacısının üretildiği işletmelerde yapılmakta olup genel olarak peynir helvasının içeriğinde bulunan maddelerin oranı; % 35 tuzsuz taze peynir, % 10 un ve % 55 şekerdir.
Çiğ süt kazana alınır. Isıtılıp mayalama sıcaklığına ulaşılır.100 kg süte 1/10.000 kuvvetindeki mayadan yaklaşık 10 ml kadar katılarak pıhtı oluşumu beklenir. İşletme olgunluğuna gelen pıhtı kırılır bir süre bekledikten sonra pıhtı süzülür.
Böylece elde edilen taze peynir kazana alınır ve hafif ateşte peynirin rengi sarılaşıncaya kadar yavaş yavaş karıştırılır.
Renk sarıya dönünce içine şeker ve un eklenir. Sonra renk maddesi katılır ve karıştırmaya devam edilir.
Helva kıvamına geldikten sonra işlem bitirilir. Böylece ürün ambalajlanmaya hazır hale getirilir.
Peynir Helvasının Gıda Bileşimi

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu