Makarna Deneyleri ( Öğr.Gör. Kağan AYANOĞLU )

MAKARNA DENEYLER

Makarnada Hacim Artışının Tespiti

Makarnadaki kalitenin belirlenmesi amacı ile yapılan gravimetrik bir yöntemdir.

250 mL’lik mezür içerisine 25 g makarnanın üzerini kaplıyacaından emin olduunuz ve hacmini tam olarak bildiğiniz miktarda su eklenir. Suyun içerisine 25 g makarna eklenir ve gözlenen hacim artışı (V1) kaydedilir.

Aynı işlem makarnada suya geçen madde miktarı deneyinden elde edilen pimi makarnalar için uygulanarak yine hacim artışı (V2) kaydedilir.

Hesaplamalar

Makarnada Hacim Artışı (%) = (V2- V1) x 100 / V1
V2 = Pişmiş makarnadaki hacim artışı
V1= Pişmemiş makarnadaki hacim artışı

Sonuçların Değerlendirilmesi

Hacim artışı makarnanın kalitesi ile doru orantılıdır.

Makarnada Suya Geçen Madde Miktarı

01. Yöntemin Prensibi

Makarnanın kalitesini belirlemek amacı ile yapılan gravimetrik bir yöntemdir.

02. Deneyin Yapılışı

400 mL’lik bir beherin içerisine 250 mL saf su koyularak bu beher kaynar su banyosuna veya 102 °C deki ya banyosuna yerleştirilir. Kaynamakta olan su içerisine analizi yapılacak makarnadan 25 g koyulur. Spagetti gibi uzun makarnalar ile çalışılacaksa 4 cm uzunluğunda
kesilir. Beherin azı saat camı ile kapatılır. Toplam 20 dakikalık bir süre tutularak her 5 dakikada bir makarnalar karıştırılır. Bu sürenin sonunda beherin içindekiler Bühner hunisine aktarılır. Süzme işlemi bitince makarnalara tekrar behere alınarak üzerine 90 mL saf su eklenerek yıkanır ve aynı Bühner hunisinden süzülür. Yıkanan makarnalar eğer su absorpsiyonu deneyi veya hacim artışı deneyi yapılacak ise saklanır. Toplana yıkama ve pişirme suyunun son hacmi 350 mL’ye tamamlanır. iyice karıştırılan örnekten 50 mL alınarak
daha önce sabit tartıma getirilmiş (m1)bir behere koyulur. Beherin içerisindeki su, su banyosuna koyularak buharlaştırılır ve beher 98 °C ye ayarlanmış etüvde sabit tartıma getirilir. Desikatörde soğutulan beher tartılarak ağırlık kaydedilir(m2)

03. Hesaplamalar

Pişme Suyuna geçen madde miktarı (%) = ((m2- m1) x 28 x 100 ) / (100 – R)
R= Makarna rutubeti (%)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu