Likopen ve Sağlık Üzerine Etkisi

Likopen, domatese kırmızı rengini veren, çok kuvvetli antioksidan özellikte bir karotenoittir. Karotenoitler A vitaminin besinlerle alınan başlangıç maddeleri olup yağda çözünen doğal pigmentlerdir. Altı yüzün üzerinde değişik karotenoit bulunduğu bilinmektedir. Bunların içinde sağlık açısından en önemlisi likopendir.

Domates, pembe renkli greyfurt ve karpuz gibi birçok meyve ve sebzenin karakteristik kırmızı rengi, likopenden kaynaklanmaktadır. Likopen birçok meyve ve sebzenin yapısında yer almasına rağmen en fazla domates ve domates ürünlerinde bulunur.

Likopenin sağlık üzerine olumlu etkileri yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Likopen yapısında içerdiği konjuge çift bağ nedeniyle antioksidant aktivite göstermektedir. Likopenin koruyucu etkisi antioksidan özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Likopen, hücre hasarını engellenmesi neticesi pek çok hastalıktan korunma ve yaşlanmanın geciktirilmesi gibi etkilerinden dolayı antioksidan preparatların satışında ve sayısında son yıllarda önemli bir artış görülmektedir. Likopen, aralarında kalp hastalıkları ve kanserin de bulunduğu pek çok hastalığa karşı koruyucu rol oynaması nedeniyle oldukça dikkat çekmekte ve bilinen en kuvvetli antioksidan olduğu öne sürülmektedir. İnsan vücudunda sentezi yapılamadığı için dışarıdan alınması gerekmekte ve etkisi doza bağlı olarak artmaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu