Kanuni ve Yasal Şartlara Uyum Prosedürü

1.   AMAÇ

Bu prosedürün amacı, şirketimiz tarafından yürütülen faaliyetlerle ilgili olabilecek kanuni ve yasal şartlara uyumun ve bu mevzuatların nasıl takip edileceği ile ilgili metodu açıklamaktır.

2.   KAPSAM

Bu prosedür; Çevre Yönetim Sistemi içerisindeki yasal şartlara uyumu kapsar.

3.   TANIMLAR

Çevre Yönetim Sistemi Mevzuatları: Çevre Yönetim sistemi kapsamında uyulması gereken kanun, yönetmelik, tüzük

4.   SORUMLULAR

Bu prosedür Yönetim Temsilcisi (KYS-ÇYS-GGYS-İGS) (Gıda Güvenliği Ekip Lideri), tarafından hazırlanır. Prosedürün uygulanmasından, prosedürde kendisine sorumluluk verilen kişiler/birimler sorumludur.

5.   UYGULAMA

Kuruluşumuzda Çevre Yönetim Sistemi ile ilgili yasal şartlar Internet aracılığı ile Yönetim Temsilcisi (KYS-ÇYS- GGYS) (Gıda Güvenliği Ekip Lideri), tarafından takip edilir. Yönetim Temsilcisi (KYS-ÇYS-GGYS-İGS) (Gıda Güvenliği Ekip Lideri), Kuruluşumuz uygulamaları ilişkili yasal uygulamaları Internet’ten bilgisayar ortamına alır.

Tabii olunan yasal şartlar ve mevzuatlara Dış Kaynaklı Doküman Takip Formuna dahil edilir. Yasal şartlardaki değişiklik Internet üzerinden Yönetim Temsilcisi (KYS-ÇYS-GGYS-İGS) (Gıda Güvenliği Ekip Lideri), takip edilir ve herhangi bir değişiklik durumunda Dış Kaynaklı Doküman Takip Formu revize edilir.

Yasal şartlar hazırlanan doküman ve gerçekleşecek uygulamaların doğruluğu için referans kaynak olup Risk Değerlendirme ekibince mevcut çalışmaların kabulü için şarttır. Şartlara uyumsuzluk halinde Düzeltici Önleyici Faaliyet uygulaması gerçekleştirilir.

Yasal şartlar eğitim faaliyetleri ile tüm çalışanlara duyurulur.

6.   İLGİLİ DOKÜMANLAR

F-04 Dış Kaynaklı Doküman Takip Formu

P-05 Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler Prosedürü

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu