Kanola Yağı

KANOLA YAĞI

KANOLA YAĞI NEDİR?

Kanola Yağı, Kolza bitki tohumlarının genetik yolla ıslah edilmesi ile elde edilmiş tohumlardan üretilen bir yağ çeşididir. Önceleri kolza bitkisinden direk yağ elde edilmekteydi. |Kozla ise gıda yağbitkilerinin içinde en fazla zehirli olanıdır. Kolza yağı uzun yıllar makinelerde ve bilhassa buharlı makinelerinde yağlama maddesi olarak kullanılmıştır. İkinci Dünya savaşından sonra yenebilir yağ yapımına yönelinilmis 1950’li yıllarda marketlerde satılmaya başlanmıştır. Ancak hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda kalp hasarlarına sebep olduğunu ortaya konmuştur. Bunun üzerine bazı ülkelerin araştırmacıları bu yağın kullanılmasının tehlikeli olduğunu bildirmişlerdir. Bu yağda yoğun bir şekilde bulunan erusik asidin akciğer kanseri ile bağlantıları üzerinde durulmaktadır. Sinir ve kan dolaşım sistemlerinde de zararlı etkileri olduğu bildirilmektedir. Kozla yağı, insanda ve hayvanda amfizem solunum sıkıntıları, kansızlık, kabızlık, aşırı duyarlılık ve körlük sebebi olabiliyor. Bu nedenle ıslah çalışması yapılmışve kanola yağı elde edilmiştir. Islah çalışması ile erüsik asit (%1‘in altında) ve glukosinolat (küspesinin 1 gramında 20 mikromolün altında) içermeyen kanola yağı elde edilmiştir.

KANOLA YAĞININ BESİN DEĞERİ

Çok düşük seviyedeki doymuş yağ içeriği (yaklaşık % 7), orta seviyedeki çoklu doymamış yağ (yaklaşık % 32) ve yüksek seviyedeki tekli doymamış yağ(yaklaşık % 61) içeriği ile bitkisel sıvı yağların içinde en iyi yağasidi profiline sahip tek yağ, Kanola yağı bugün piyasadaki bütün diğer yağlarla karşılaştırıldığında en düşük doymuş yağ içeriğine sahiptir. Kanola yağı, esansiyel çoklu doymamış yağ asitleri olan omega 6 (linoleik asit) ve omega 3 (alfa-linolenik asit) bakımından yaklaşık 3:1 (omega 6: omega 3) oranında dengeli bir orana sahiptir. |Vitamin E içeriği bakımından zengin olan Kanola yağı koroner kalp hastalıkları riskini azaltan önemli bir antioksidan etkiye de sahiptir. |Yüksek kaynama noktasına (238 0C) sahip olması nedeniyle iyi bir kızartma yağıdır.

KANOLANIN KULLANIM ALANLARI

Biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilir, Biyodizel haricinde kimya, kozmetik, sabun, boya sanayinde, motor makine yağı, küspe ve hayvan yemi olarak da kullanılıyor. Kanola üretiminde ise başta Almanya olmak üzere Fransa, Kanada, Çin ve Hindistan başı çekiyor.

KANOLA YAĞININ DİĞER YAĞLARLA KARŞILAŞTIRILMASI

Sadece yazlık olarak ekilen başta ayçiçeği olmak üzere diğer birçok yağbitkisine göre yazlık ve kışlık çeşitlerinin bulunması, |Yazlık (temmuz) ve kışlık (haziran) hasat zamanlarında hiçbir yağbitkisinin hasadının söz konusu olmaması nedeniyle atıl kapasite ile çalışan yağve yem fabrikalarının hammadde gereksinimini karşılaması, |Birim alandan birçok yağbitkisine göre daha yüksek tohum ve yağvermesi, Protein içeriği yüksek küspesi, |Arıcılıkta Şubat Mart aylarında arı merası oluşturması bu bitkinin tarımsal avantajları arasında sayılabilir.

KAYNAKLAR

T.C TARIM VE KÖY İŞLERİBAKANLIĞI, ÇİFTÇİEĞİTİM SERİSİ,KANOLA(KOLZA) TARIMI. www.milliyet.com.tr/default.aspx%3FaType%3DHaberDetay%26A rticleID%3D880261&usg, http://tr.wikipedia.org/wiki/Kanola

 

Kaynak: http://gida.mersin.edu.tr/gm324/Kanola%20yagi.pdf

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu