Gıda Sanayine Tuz Kullanımı ( Dr. Nevzat ARTIK )

GIDA SANAYİNDE TUZ KULLANIMI PROF.DR.NEVZAT ARTIK

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü

TARİHTE TUZUN ÖNEMİ

Dünya’nın besin kaynakları içerisinde tuzun önemli bir yeri vardır. Salary (ücret) kelimesinin, salt (tuz) dan geldiği iddia edilmektedir.1700’li yıllara kadar tuz sadece gıdalarda kullanılıyordu. Lezzet anlayışı 1800’li yıllarda değişmiş ve insanlar daha az tuzlu gıdaları tercih etmeye başlamıştır. 19. yüzyıl süresince de tuz kullanmanın dışında, gıdaları muhafaza, konserve yapma, dondurma ve buzdolabında saklama yöntemleri gibi diğer yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır. Yirminci yüzyılda ticari konserve, dondurma ve soğuk taşımacılığın gelişmesiyle, insanların yılın her zamanında taze gıdaları bulması kolaylaşmıştır..

Tuzun Tanımı

• Tuz, gıdaların bileşiminde bulunduğu gibi, göllerden, denizlerden ve kayalardan saf olarak da elde edilir. Sofra tuzunun asıl adı “sodyum klorür”dür. Tuzun %60’ı klor, %40’ı ise sodyumdan oluşur.

• Tuz lezzet verici olduğu kadar, sodyum ve klor gereksiniminin karşılanması için de önemlidir

Sodyum (Na) Nedir?

• Sodyum gıdalarda doğal olarak bulunan bir mineraldir.

• Hücre dışı sıvının başlıca katyonudur. Vücuttaki sodyumun yaklaşık %60’ ı hücre dışı sıvıda bulunur.

• Vücuttaki sodyumun %30-40’ı kemik kristallerinin yüzeyinde bulunur ve gerektiğinde hızla çözünerek kana karışır.

• Geri kalanı (vücuttaki sodyumun yaklaşık %10’ u) plazmada, sinir ve kas dokusunda bulunur

Sodyumun Metabolik Fonksiyonları Nelerdir

• Sodyum, klor ve potasyum gibi diğer minerallerle birlikte elektrolit olarak adlandırılır. Bu ismi almalarının nedeni, vücutta elektrik akımını iletmeleridir.

• Elektrolitler, hücre içinde ve dışında sıvıların dengesini kontrol ederler. Sodyum ve klor hücre dışında, potasyum ise hücre içinde çalışır.

• Sıvı dengesinin sağlanmasında fonksiyonu vardır.

• Asit -baz dengesinin sağlanmasında görev alır.

• Sinir- kas çalışmasında; elektrokimyasal uyarıları sinir hücresi boyunca taşıyarak uyarının kasa iletilmesini sağlar.

Sodyum Dengesi Nasıl Sağlanır?

• Vücuttaki sodyum düzeyini böbrekler ayarlar. Böbreklerden atılım aldosteron hormonunun denetimindedir. Böbreklerden süzülen sodyumun %99.5’i geri emilir. Aldosteron hormonunun yetersizliğinde böbreklerden geri emilim azaldığından sodyum ve klor atımı artar. Sodyum eksikliği, potasyum fazlalığı oluşur. Bu şekilde ortaya çıkan bozukluğa “Adison Hastalığı” denir.

• Östrojen hormonu da sodyum ve su atılımını azaltır.

• Bazı böbrek hastalıklarında sodyum atılımı azalırken, terleme ve diyare ile sodyum atılımı artar.

Fazla olan sodyum her zaman atılır mı?

Hayır. Böbrek hastalıkları sonucu böbrekler uygun şekilde çalışmazsa fazla sodyum atılamaz. Bunun sonucunda, daha çok yüzde olmak üzere; bacaklarda ve ayaklarda şişkinlik (ödem) gözlenir. Fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atımını arttırır. Bilindiği gibi kemiklerden kalsiyum kaybının artışı, osteoporoz ve kemiklerin kırılma riskini arttırır. Bu nedenle lezzetine bakmadan gıdalara tuz eklemeyiniz ve fazla tuzlu gıdaları tüketmeyiniz.

Tuz ve Sodyum Gereksinmesi Ne Kadardır?

• Sodyum yetersizliği nadirdir. Genellikle gıdalar gereksinenden daha fazla sodyum içerirler.

• Yetişkinler için minimum sodyum gereksinmesi günde 500 mg’dır. Bu miktar yaklaşık ¼ tatlı kaşığı tuzdur.

• Maksimum tuz alımı ise günlük 6 g (2.4 g sodyum) olarak belirlenmiştir
Deniz Tuzu Prosesi
Kaya Tuzu Prosesi
Gıda Üretiminde Tuz
Sebze Konservesi %1.5-%2.0
Ekmek %1-%2.0
Turşu % 4.0-%8.0
Bisküvi %1.0-%2.5
Cips %1.5-%2.0
Hamburger %1.5-%2.0
Gıda Üretiminde Tuz
Şalgam Suyu %0.1-%1.0
Beyaz peynir %7.0-%10.0
Salam %2.0-%3.0
Sucuk %1.5-%2.0
Mantar Konservesi %3.0-%7.0
Zeytin % 7.0-%8.0

Gıda Üretiminde Tuz

Dışarıda yemek yerken bir porsiyon döner kebap yediğimizde 8.6 gram, bir porsiyon pizza yediğimizde 4 gram (sosis ve salamlı ise bu miktar daha da artar), bir porsiyon hamburger ve patates kızartması yediğimizde 2.9 gram, bir porsiyon kızarmış balık ve patates kızartması yediğimizde 1.2 gram ve 100 gram ekmek yediğimizde de 1.4 gram tuz tüketmiş olmaktayız. Sadece bir öğünde alınacak bu miktarlar günlük tüketimin çok ciddi artmasına neden olacak, bizi kalp, damar hastalıkları ve hipertansiyon gelişimine daha da yakınlaştıracaktır.”

BAZI GIDALARIN SODYUM İÇERİKLERİ
GIDA MADDESİ SODYUM(mg/100g)
————————————————————
TAHILLAR
Patlamış mısır 1944
Kraker (tuzlu) 1100
Yufka (böreklik) 1000
Ekmek 585
Bisküvi 252
Buğday unu 2
Pirinç 5
Makarna 2
BAZI GIDALARIN SODYUM İÇERİKLERİ
GIDA MADDESİ SODYUM(mg/100g)
————————————————————
ET-TAVUK-BALIK-BAKLAGİL
Dana eti (yağlı) 80
TAVUK 75
Hindi 65
Levrek 68
Sardalya (Konserve) 850
Barbunya 10
Badem 4
Mercimek 30

BAZI GIDALARIN SODYUM İÇERİKLERİ
GIDA MADDESİ SODYUM(mg/100g)
————————————————————
SÜT ve SÜT MAMÜLLERİ
Beyaz peynir 1000
Otlu peynir 850
Kaşar peyniri 710
Lor peyniri 450
İnek sütü(yağlı) 49
Yoğurt (yağlı) 47

BAZI GIDALARIN SODYUM İÇERİKLERİ
GIDA MADDESİ SODYUM(mg/100g)
————————————————————
MEYVELER
Kuru incir 34
Kuru kayısı 26
Kavun 12
Kiraz 2
Armut 2
Vişne 2
Elma 1

BAZI GIDALARIN SODYUM İÇERİKLERİ
GIDA MADDESİ SODYUM(mg/100g)
————————————————————
SEBZELER
Kereviz 100
Ispanak 71
Havuç 47
Bezelye konservesi 240
Enginar 90
Domates 3
Bamya 3
Patates 3
BAZI GIDALARIN SODYUM İÇERİKLERİ
GIDA MADDESİ SODYUM(mg/100g)
————————————————————
DİĞER GIDALAR
Cips 1200
Sofra tuzu 39000
Turşu 1400
Kabartma tozu 12000
Et suyu tablet 26000
Ketçap 1100
Tereyağ 850
Margarin 950
Tahin 120
Dondurma 70

TÜRK GIDA KODEKSİNDE TUZ İLE İLGİLİ MEVZUAT

Tuz: Ana maddesi sodyum klorür olan ve ham tuzdan insan tüketimine uygun nitelikte üretilen üründür. Sofra tuzu ve gıda sanayii tuzu olmak üzere ikiye ayrılır;
– Sofra tuzu: Doğrudan tüketiciye sunulan, ince toz haline getirilmiş, iyotla zenginleştirilmiş, rafine edilmiş veya edilmemiş tuzdur.
– Gıda sanayii tuzu: Gıda sanayiinde kullanılan, iyot içermesi zorunlu olmayan tuzdur.
Yabancı madde : Tuz tanecikleri dışında her türlü organik ve inorganik maddelerdir

TÜRK GIDA KODEKSİNDE TUZ İLE İLGİLİ MEVZUAT

Tuz beyaz renkte olmalı ve yabancı madde içermemelidir. Sofra tuzu homojen olmalı, tane büyüklüğü; göz açıklığı 1000 μm’lik elekten tamamı, 210 μm’lik elekten ise en çok % 20 lik kısmı geçecek büyüklükte olmalıdır.
Rutubet miktarı sofra tuzunda kütlece en çok % 0.5 , gıda sanayi tuzunda ise en çok % 2 olmalıdır.
Sodyum klorür miktarı; katkı maddeleri hariç olmak üzere sofra tuzunda kuru maddede en az % 98, gıda sanayi tuzunda kuru maddede en az % 97 olmalıdır.
Sofra tuzuna 50-70 mg/kg oranında potasyum iyodür veya 25-40 mg/kg oranında potasyum iyodat katılması zorunludur. İyot eklenmesi gıda sanayi tuzunda zorunlu değildir.

GIDA SANAYİNDE TUZUN KULLANIMI

Tuzda suda çözünmeyen madde miktarı, suda çözünmeyen katkı maddeleri hariç olmak üzere kütlece en çok % 0,5 olmalıdır. İyot tüketmemesi gereken kişiler için iyotsuz tuz üretimi yapılabilir. Gıda sanayi tuzu doğrudan tüketiciye sunulamaz.

GIDA SANAYİNDE TUZUN KULLANIMI

Gıda sanayii tuzunda;

1) Etiket üzerinde “Gıda sanayi için üretilmiştir.” ifadesi ürün adıyla birlikte ve ambalajla kontrast teşkil edecek renkte yer almalıdır.

2) İyot ilave edilip edilmediği etiket üzerinde belirtilmelidir.

3) Net ambalaj miktarı en az 10 kg olmalıdır.

İYOTLU TUZ TÜKETİMİ

İYOTLU TUZ KAMPANYASI

İyotlu Tuz Tüketiminin Artırılması Kampanyası
Ülkemizde iyot eksikliğinden kaynaklanan çeşitli olumsuzlukların yaşanmaması, yürütülen hizmetlerde etkinliğin artırılması amacıyla iyotlu tuz tüketiminin en düşük olduğu Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Batman, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Kırşehir, Karaman, Kırıkkale, Mardin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Yozgat İllerini kapsayan toplam 19 ilde, yıl sonuna kadar devam edecek “İyotlu Tuz Tüketiminin Artırılması ve Bilgilendirme Kampanyası” düzenlenmiştir.
Kampanya kapsamında Ankara İlinde, 17.08.2007 tarihinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü temsilcileri, UNICEF Türkiye Temsilciliği, İl Tarım Müdür Yardımcıları, Kontrol Şube Müdürleri ve İlçe Müdürlerinin katılımıyla Kampanyada izlenecek yol ve metodun belirlenmesi için “İyotlu Tuz Tüketiminin Artırılması ve Bilgilendirme Kampanyası Toplantısı” gerçekleştirilmiş olup, Kampanya süresince 19 İl’e bağlı 148 ilçe ve ilçelere bağlı  5814 köy veya beldeye (okul, cami, köy odası, minibüs, bakkal, sağlık ocağı, belediye binası vb. ortak kullanım alanları için) toplam 60000 adet iyotlu tuz posteri ve 60000 adet iyotlu tuz lifleti dağıtılmıştır.

İYOTLU TUZ KAMPANYASI

Ayrıca kampanya kapsamındaki İllerin İlçelerine bağlı köylerin muhtarlarına yönelik olarak Kaymakam, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve İlçe Belediye Başkanlığının da katılımıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Toplantıya katılan muhtarlar, Tarım İlçe Müdürlüğünün koordinatörlüğünde köy / belde kahvehanelerinde köylülerine iyotlu tuzun önemini anlatan toplantılar düzenlenmiştir. Kampanya sonucunda, iyotlu tuz tüketimi Türkiye ortalamasının altında bulunan 19 İlimizde iyotlu tuz tüketiminin artırılarak akıllı, çalışkan ve başarılı bir nesil ile sağlıklı bir hayat sağlanması hedeflenmektedir

Gıda İşlemede ve Muhafazada Tuz ve Sodyumun Rolü

Tuzun, gıdalara lezzet verme dışında gıda muhafazada da önemli rolü vardır. Şekerden sonra en önemli muhafaza aracı tuzdur.

• Tuzlama veya tuzlama ile kurutma, balık ve bazı sebzelerin muhafazasında kullanılmaktadır.

• Tuz antiseptiktir. Her ne kadar bütün bakterileri yok etmese de, nem miktarını önemli ölçüde düşürerek bozulmayı yapan bakterileri denetim altında tutar.

• Tuz, suyun ozmotik çekilmesiyle kurutucu olarak etki eder. Tuzlanmış ve kurutulmuş et ve balıklarda, bakteri ve enzim etkisi durdurulur. Süt, peynir haline geldikten sonra %16’lık tuzlu salamura ile muhafaza edilir.

• Yeşil biber,mantar, yeşil fasulye, yeşil domates, salatalık, lahana, karnabahar gibi sebzeler, genellikle %14 %16’lık tuzlu salamura içerisinde saklanır. Bu yoğunluktaki tuz çözeltisinde çok az mayalanma olur, fakat muhafaza sağlanır. Bu şekilde hazırlanmış gıda “turşu” diye tanımlanır.

• Günümüzde bir çok kürlenmiş gıdada, koruyucu olarak tuz veya sodyum içeren bileşikler (sodyum nitrat gibi) kullanılmaktadır. Örneğin; sucuk ve konserve et kürlenmiş gıdalardır.

• Bir çok gıdada doku yapısına tuzun etkisi vardır. Örneğin; tuzlu mayalı ekmeklerde daha iyi bir yapı oluşurken, tuzsuz yapılanlar daha sert olurlar

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTMANIN YOLLARI

Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcıları tuz yerine tercih ediniz
Sofrada tuzluk kullanmamakla tuz alımı % 15 azaltılabilir.

• Daima taze ve tuz eklenmemiş GIDALARI tercih ediniz.

• Eğer hipertansiyon gibi sağlık probleminiz varsa, mutlaka satın aldığınız hazır ürünlerin etiketlerini okuyunuz. “Tuzsuz” ya da “tuzu azaltılmış” gıdaları tercih ediniz. Yemeklerin tadına bakmadan tuz kullanma alışkanlığından vazgeçiniz.

GIDA ÜRETİMİNDE SODYUMLU BİLEŞİKLERİN KULLANIM AMACI

Karbonat (sodyum bikarbonat) Kabartıcı
Kabartma Tozu Kabartıcı
Salamura (tuz ve su) Koruyucu
Disodyum Fosfat Emilsüfiyer, stabilizatör
Mono Sodyum Glutamat (MSG) Lezzet verici
NaCL (Sodyum klorür) Lezzet verici, koruyucu
Tuz (Sodyum klorür) Lezzet verici, koruyucu
Sodyum kazeinat Koyulaştırıcı, bağlayıcı
Sodyum sitrat Asitliği kontrol edici
Sodyum nitrat Koruyucu
Sodyum propionat Koruyucu, küf önleyici
Sodyum sülfit Kurutulmuş meyvelerde koruyucu
Soya sosu Lezzet verici

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu