Gıda Enstitüsü Pilot Tesisi ( TÜBİTAK )

GİRİŞ 1972 yılında kurulan ve gıda sanayine araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları ile destek veren Gıda Enstitüsü pilot tesisi, 2006 yılında fiziki ekipman ve alt yapısı yenilenerek yeni binasına 2012 yılında taşınmıştır. 2 2 Pilot tesis, 1700m taban alanı üzerine oturtulmuş, toplamda yaklaşık 3500 m kapalı alana sahiptir. Tesisin en büyük kısmı üretim holü olarak adlandırılan ve gıda işlemeye yönelik ekipmanların yer aldığı 2 alandır. Yaklaşık 1000m ’lik alan içerisinde çeşitli işleme ekipmanları yer almaktadır. Ayrıca üretim holü 2 ile bitişik olarak düzenlenmiş toplam 700 m ’lik kapalı alana sahip 9 ayrı bölme bulunmaktadır. Bu alanlarda meyve sebze, et ürünleri, süt ürünleri, unlu mamüller ve kuruyemişlerin işlenmesi ve paketlenmesine yönelik ekipmanlar yer almaktadır. Üretim holünde hammadde ve mamul depolamaya uygun farklı soğutma kapasitelerine sahip (-40°C ile +15°C arasında) altı adet soğuk oda bulunmaktadır. Ayrıca ortam koşullarında depolama yapmaya müsait odalar mevcuttur. Tesiste, spesifik ürün gruplarına yönelik ulusal ve uluslararası araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda yeni ürün geliştirme, ürün formülasyonlarında iyileştirme, farklı proses koşullarının denenmesi, proses optimizasyonu gibi çalışmalar yapılmaktadır. 1

Pilot tesis, enstitünün teknolojik çalışmaları yanında sanayi kuruluşlarının deneme üretimlerine de açıktır. Endüstriyel hizmetler kapsamında rutinde kullanılan cihazlar için numune başvuruları ve kabul koşulları, http://mam.tubitak.gov.tr adresinde, “Gıda Hizmet Alanları” başlığı altında açıklanmıştır. Bunun dışındaki talepler ve pilot tesis kullanım koşulları hakkındaki bilgilere aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılarak ulaşılabilinir. Adres : TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Gıda Enstitüsü P.K. 21, 41470 Gebze-Kocaeli Tel : 0 262 677 32 00 Faks : 0 262 641 23 09 E-posta : mam.gida@tubitak.gov.tr Bu katalogda, Gıda Enstitüsü pilot tesisinde yer alan gıda işleme cihazları, özellikleri ve cihazlarda yapılabilecek çalışmalara yer verilmiştir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular AKIŞKAN YATAK KURUTMA SİSTEMİ (PROCELL LabSystem) Cihaz Özellikleri: Proses Haznesi : GF3 (1-5 L) Başlama materyali : 0,2-1.2 kg (ürün tipine bağlı) Püskürtme hızı : 2000 g/h (ürün tipine bağlı) Akışkanlaşma hızı : 3 m/s’e kadar Kompres hava basıncı : 6 bar (sabit) Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Gıda endüstrisinde aglomerasyon, enkapsülasyon ve kaplama yapabilme özelliği ile; Instant (çözünebilir) gıda ürünleri (kahve, soya sütü, peyniraltı suyu tozu veya kakao gibi suda veya sütte kolayca çözünebilen ürünler), Kuru çorba karışımı üretiminde, Proses yardımcı maddeleri (enzimler, maya, vs), Renklendiriciler, Koruyucu maddeler (asit ve tuzlar), Besin takviye maddeleri (vitamin ve mineral), Aroma ve tat bileşenleri (doğal ve sentetik), Tıbbi ve aromatik bitkilerin ekstraksiyonu, enkapsülasyonu ve kaplanması gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular MİNİ AKIŞKAN YATAKLI KURUTUCU (GEA STREA-1 Classic) Cihaz Özellikleri: Mini akışkan yataklı kurutucunun çalışma aralığı aşağıda verilmektedir: Ürün miktarı : 0.2 – 2 kg Hazne hacmi : 16.5 lt Motor Gücü : 0,75 kW 3 Hava debisi : 2m / min . Püskürtme başlığı : Top Nozül Hava basıncı : 6 bar Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Toz (pudra) veya ağırlığına bağlı olarak 1-2 mm’ye kadar iri taneli malzemelerin topaklandırılmasında, pelet, granül, kristal veya tablet kaplanmasında kullanılabilir. Kurutma, granülasyon ve kaplamada deneme amaçlı çalışmalara uygunluğu nedeniyle 200g-2kg kadar fazla miktarda ürün gerektirmeden parametrelerin optimizasyonu sağlanabilir..

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular PÜSKÜRTMELİ KURUTUCU (Niro Atomizer) Cihaz Özellikleri: Ürün besleme hızı : 7-15kg/saat (ürün özelliğine bağlı olarak) Püskürtme başlığı : Atomizer Sıcak hava sistemi : Elektrik (Kademeli olarak 5 adet, toplam 36 KW) Çıkan ürün toz boyutları: 5- 100 mikron Pilot ölçekli çalışmalar için idealdir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Gıdalardan ve diğer doğal kaynaklardan (bitki veya diğer canlılardan) su veya benzer parlayıcı ya da patlayıcı özellik içermeyen solventler kullanılarak elde edilen ekstrakt ve/veya gıda, ilaç gibi sektörlerde kullanılan sıvıların pudra halinde toz olarak üretilmesi işlemlerinde kullanılabilir. Toz üretim sırasında çeşitli karışımlar yapılarak enkapsülasyon işlemleri de gerçekleştirilebilir. Yapay olarak elde edilen inorganik/organik sıvı ürünlerden de pudra elde edilebilir. Fermente içecekler, meyve suları, bitki ekstraktları, mayalar, ilaç hammaddeleri, gıda katkı maddeleri gibi ürünlerin toz haline getirilmesinde veya kaplanmasında kullanılabilir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular PÜSKÜRTMELİ KURUTUCU (Büchi, B-290) Cihaz Özellikleri: 0 Max. hava giriş sıcaklığı : 220 C Püskürtücü çapı : 0.7 mm Partikül çapı aralığı : 1 -25 µm Asit, organik çözgen/çözgen karışımı ile çalışma imkânı Laboratuvar ölçekli kurutma çalışmaları için idealdir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Kurutma, granülasyon, aglomerasyon, kaplama, enkapsülasyon işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla; ana materyalimizin dış çevre (ısı, ışık, oksijen) ile iletişimini kesmek, ürüne daha kolay işleyiş yapısı kazandırmak, sıvıları katı forma dönüştürmek, hacimden kazanmak, akış hızını artırmak, aroma ve lezzet maddelerini maskelemek, hassas bileşenleri korumak, besin kaybına karşı garantiye almak, kontrollü salınım sağlamak gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu sistem ile, gıda katkı maddelerinin (asitliği düzenleyiciler, lezzet vericiler, tatlandırıcılar, renk maddeleri, aroma maddelerinin) kaplanması/enkapsüle edilmesi, Instant (çözünebilir) gıda ürünlerinin (kahve, soya sütü, peynir altı suyu tozu veya kakao gibi suda veya sütte kolayca çözünebilen ürünler) üretilmesi, gıda ekstraktlarının kaplanması/enkapsüle edilmesi, yağların enkapsüle edilmesi, vitamin ve minerallerin kaplanması, enzimlerin kaplanması, mikroorganizmaların kaplanması/enkapsüle edilmesi çalışmalarının yapılması mümkündür.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular NANO PÜSKÜRTMELİ KURUTUCU (Büchi, B-90/B) Cihaz Özellikleri: 0 Maks. hava giriş sıcaklığı : 120 C Hava akış hızı : 80– 160 L/dak. Hava, N ve CO basıncı : maks. 2 bar 2 2 Ortalama parçacık boyutu : 300 nm–5µm Organik çözgen/çözgen karışımları ile çalışma imkânı Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Kurutma, granülasyon, aglomerasyon, kaplama, enkapsülasyon işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla ana materyalimizin dış çevre (ısı, ışık, oksijen) ile iletişimini kesmek, ürüne daha kolay işleyiş yapısı kazandırmak, sıvıları katı forma dönüştürmek, hacimden kazanmak, akış hızını artırmak, aroma ve lezzet maddelerini maskelemek, hassas bileşenleri korumak, besin kaybına karşı garantiye almak, kontrollü salınım sağlamak gibi farklı amaçlara hizmet etmektedir. Bu ekipmanlar ile, gıda katkı maddelerinin (asitliği düzenleyiciler, lezzet vericiler, tatlandırıcılar, renk maddeleri, aroma maddelerinin) kaplanması/enkapsüle edilmesi, instant (çözünebilir) gıda ürünlerinin (kahve, soya sütü, peynir altı suyu tozu veya kakao gibi suda veya sütte kolayca çözünebilen ürünler) üretilmesi, gıda ekstraktlarının kaplanması/enkapsüle edilmesi, yağların enkapsüle edilmesi, vitamin ve minerallerin kaplanması, enzimlerin kaplanması, mikroorganizmaların kaplanması/enkapsüle edilmesi çalışmalarının yapılması mümkündür.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular LİYOFİLİZATÖR (Telstar, Lyobeta 35) Cihaz Özellikleri: Liyofilizasyon hızı : 24L/gün (teorik değer) Raf sayısı : 6 2 Kurutma alanı : 1.03 m Sıcaklık : -65 +80 C 3 Vakum pompasının kapasitesi: 20.50m /h Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Dökme ve cam vial içinde bulunan ürünlerin vakum altında ve çok düşük ısılarda kurutulmasında kullanılabilir. Meyve sebzelerin kurutulmasında, sıvıların kurtularak toz forma getirilmesinde kullanılabilir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular MİKRODALGA KURUTUCU Cihaz Özellikleri: Ana giriş : 380 20 V / 50 Hz. Gücü : 3 kW, 2450 25MHz Güç Kontrolü : 1 kW, 2 kW ve 3 kW Bant ölçüleri : 0.4 m x 3.5 m Hava hızı : 0,9-1,2 m/s Malzeme : Paslanmaz çelik Mikrodalga ısıtma alanı: 1.5 m x 0.4 m Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Kurutma amaçlı kullanılan bu cihazda, ürün özelliğine bağlı olarak bant hızı, hava hızı ve mikrodalga gücü (3 adet magnetronun devreye alınması ile kontrol edilebilir) ayarlanarak işlem koşulları ayarlanabilmektedir. Ürün tipine bağlı olarak koşullar oluşturulmakta ve denemeler pilot ölçekte gerçekleştirilmektedir..

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular TAMBURLU KURUTUCU (Goudsche) Cihaz Özellikleri: Ürün besleme hızı : Değişken Silindir dönüş hızı : Değişken Çalışma koşulu : Basınçlı buhar Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Özellikle ısıya hassasiyet göstermeyen ürünlerde toz ürün elde etme denemeleri yapılabilir. Bazı sebze ve meyve özlerinin çeşitli katkılarla karıştırılarak kurutulması ile toz formunda ürün elde edilebilir. Şeker içeriği yüksek bazı gıda maddelerinden toz ürün elde etmede de kullanılabilir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular TÜNEL KURUTUCU (Alaco) Cihaz Özellikleri: Cihaz sıcak hava üfleme ve buhar püskürtme özelliğine sahiptir. Ürün besleme hızı : Manuel o Çalışma koşulu : Basınçlı buhar (maks.150 C) Sabit hızda çalışan çift taşıyıcılı Konveyör (paslanmaz) Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Her türlü sebze-meyve, bitki ve bazı hayvansal gıdaların kurutulmasında kullanılabilir. Ambalajlı ürünlerin pastörizasyonu, sterilizasyonu yapılabilir. Fermantasyon gerektiren ürünler için kullanılabilir. Isıdan etkilenmeyen her türlü (cam, plastik, metal vb.) ambalaj malzemesinin dolum öncesi hijyenik olarak temizlenmesinde kullanılabilir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Kurutucular SOS İŞLEME ÜNİTESİ (Romaco Fryma Koruma, Maxx D) Cihaz Özellikleri: Proses kap hacim : 3 L-12 L (toplam 15 L) Homojenizatör : 600-5000 rpm /50Hz Karıştırıcı hızı : max.50 rpm/50 Hz Sıcaklık : 0-140°C Hava nemi : 0-80% Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Cihazda süspansiyonlar, krema, emülsiyon, jel ve sos gibi yarı katı gıdaların işlenmesi mümkündür. Mayonez, ketçap, hardal, sos ve ezme gibi ürünlerin yapımında, bu ürünlere benzer yeni ürün formülasyonlarının geliştirilmesinde kullanılabilecek bir cihazdır.

Isıl İşlem Ekipmanları-Isıtma-Sterilizasyon FONKSİYONLU PARÇALAYICI-PİŞİRİCİ (Roboqbo Qbo 403) Cihaz Özellikleri: Cihazın kapasitesi : 40 L Karıştırma hızı : maksimum 3000 rpm Vakum : en fazla -980 mbar Ürün sıcaklığı : 125°C’ye çıkabilir. Basınç : en fazla +800 mbar Ana ünite çift cidarlı kazan, paslanmaz çelik gövde, aydınlatma lambası, dokunmatik LC kontrol panelinden oluşur. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Gıdaların hazırlanması sırasında çok amaçlı kullanılabilecek bir cihazdır. Pişirme, parçalama, eritme, konsantre etme gibi işlemler için idealdir. Dolgu maddesi, hamur, krema, sos, ezme, marmelat, reçel, vb. ürünlerin hazırlanmasında ayrıca kavanozlanmış ürünlerin sterilizasyonunda kullanılabilir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Isıtma-Sterilizasyon OTOKLAV (Steriflow) Cihaz Özellikleri: Duş sistemli statik otoklav, sıcaklık ve basınç kontrol ünitesine sahiptir. Otoklavda max. 4 bar basınç ve 120°C sıcaklık altında sterilizasyon ve pişirme yapılabilmektedir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Isıya dayanıklı ambalaj malzemesiyle (metal, cam, plastik) ambalajlanmış gıdaların pastörizasyon ve sterilizasyonu için kullanılabilir. Pastörizasyon ve sterilizasyon sırasında ürün iç sıcaklıkları Ellab sıcaklık ölçüm problarıyla takip edilmektedir. Çalışılabilecek ürün miktarı ürünlerin ambalaj ölçülerine bağlıdır.

Isıl İşlem Ekipmanları-Isıtma-Sterilizasyon KESİKLİ PASTÖRİZATÖR (Packo Inox, 150L) Cihaz Özellikleri: Kapasite : 150 L Sıcaklık : max. 95°C Karıştırıcılı, çift cidarlı Dijital göstergeli ekran, programlanabilir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Sıvı gıdaların pastörisazyonu amacı ile kullanılır.

Isıl İşlem Ekipmanları-Isıtma-Sterilizasyon PLAKALI PASTÖRİZATÖR (GEA) Cihaz Özellikleri: Besleme tankı, chiller soğutma sistemi, plakalı ısı değiştirici ve pompa, sistemi oluşturan ekipmanlardır. Kapasite: 50 L/saat Manuel dolum yapılır Programlanabilir pano Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Süt ve süt ürünleri, berrak meyve ve sebze sularının pastörizasyonunda kullanılabilir .

Isıl İşlem Ekipmanları-Isıtma-Sterilizasyon AÇIK KAZAN ÜNİTELERİ Cihaz Özellikleri: Buhar altında pişirme ve pastörizasyon amaçlı kullanıma uygun çift cidarlı kazanlardır. Manual dolum Buharlı çift ceket sistemi Isı kontrollü Karıştırma aparatlı 250 ve 50 L’lik iki adet hareketli kazan, 50 L kapasiteli sabit kazan Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Meyve sebze, bitki, et ürünleri gibi gıda maddelerinin pişirilmesi, haşlanması ya da demlenmesi işlemlerinde kullanılabilir. Sabit kazanda pastörizasyon denemeleri yapılabilir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Isıtma-Sterilizasyon SALAMURA TANKI Cihaz Özellikleri: Cihazda buhar ve soğutma hattı mevcuttur. Manuel dolum Buharla ısıtma Chiller soğutma Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Cihazda çeşitli salamuralar hazırlanabilir. Dolumu yapılmış ambalajlı ürünlerin pastörizasyon işleminde kullanılabilir.

Isıl İşlem Ekipmanları-Evaporasyon DÜŞEN TİP FİLM EVAPORATÖR (Flöber) Cihaz Özellikleri: Düşen tip, vakum altında su uçurucu sisteme sahiptir. Ürün besleme : min 40-50 L Ürün akış hızı : 40-100 L/saat Buharlı çift ceket sistemi Isı kontrollü Vakum altında evaporasyon Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Süt, meyve suları vb. sıvıların, konsantre edilmesinde kullanılır.

Isıl İşlem Ekipmanları-Dondurma IQF HIZLI DONDURMA MAKİNESİ (Frigoscandia ) Cihaz Özellikleri: Kapasite: ürün boyutlarına göre değişkenlik göstermektedir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Soğuk hava üfleme mekanizması sayesinde gıdaların hızlı bir şekilde dondurulması için kullanılabilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları SÜPERKRİTİK KARBONDİOKSİT EKSTRAKSİYON SİSTEMİ (Applied Separations, 9925) Cihaz Özellikleri: 0 Max. ekstraksiyon sıcaklığı : 120 C Max. ekstraksiyon basıncı : 500 bar Modifier pompa sistemi : Mevcut Ekstraktör hacimleri : 1 L katı ekstraktör, 2 L sıvı ekstraktör Pilot ölçekli çalışmalar için idealdir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: “Yeşil Teknoloji” olarak adlandırılan ekstraksiyon sistemi ile petrol bazlı çözgenler ve toksik bileşenler olmadan katma değeri yüksek ürünler elde edilebilir. Bu teknoloji ile; şifalı bitki, baharat ve hoş kokulu bitkilerden etken maddelerin, uçucu bileşiklerin ekstraksiyonu, farmasötik/nutrasötiklerin ekstraksiyonu, nikotin ve kafeinin ekstraksiyonu, pestisitlerin ekstraksiyonu, yağ, doğal renk maddesi gibi bileşiklerin ekstraksiyonu yapılabilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları SÜPERKRİTİK KARBONDİOKSİT EKSTRAKSİYON SİSTEMİ (Applied Separations, 7071) Cihaz Özellikleri: 0 Max. ekstraksiyon sıcaklığı : 120 C Max. ekstraksiyon basıncı : 650 bar Modifier pompa sistemi : Mevcut Ekstraktör hacimleri : 5,10 ve 24 ml Laboratuvar ölçekli çalışmalar için idealdir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: “Yeşil Teknoloji” olarak adlandırılan ekstraksiyon sistemi ile petrol bazlı çözgenler ve toksik bileşenler olmadan katma değeri yüksek ürünler elde edilebilir. Bu teknoloji ile; şifalı bitki, baharat ve hoş kokulu bitkilerden etken maddelerin, uçucu bileşiklerin ekstraksiyonu, farmasötik/nutrasötiklerin ekstraksiyonu, nikotin ve kafeinin ekstraksiyonu, pestisitlerin ekstraksiyonu, yağ, doğal renk maddesi gibi bileşiklerin ekstraksiyonu yapılabilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları SÜPERKRİTİK KARBONDİOKSİT EKSTRAKSİYON SİSTEMİ (Applied Separations, Helix SFE Sistem Basic) Cihaz Özellikleri: 0 Max. ekstraksiyon sıcaklığı : 160 C Max. ekstraksiyon basıncı : 690 bar 0 Max. CO2 ısıtıcı sıcaklığı : 180 C Ekstraktör hacimleri : 300 ml, 1L Modifier pompa sistemi : Mevcut Aroma tutucu üniteye sahiptir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: “Yeşil Teknoloji” olarak adlandırılan ekstraksiyon sistemi ile petrol bazlı çözgenler ve toksik bileşenler olmadan katma değeri yüksek ürünler elde edilebilir. Bu teknoloji ile; şifalı bitki, baharat ve hoş kokulu bitkilerden etken maddelerin, uçucu bileşiklerin ekstraksiyonu, farmasötik/nutrasötiklerin ekstraksiyonu, nikotin ve kafeinin ekstraksiyonu, pestisitlerin ekstraksiyonu, yağ, doğal renk maddesi gibi bileşiklerin ekstraksiyonu yapılabilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları ULTRASONİK EKSTRAKSİYON SİSTEMİ (Hielscher Ultrasound Technology UIP 2000hd) Cihaz Özellikleri: İşlem frekansı : 20 kHz Amplitüd kontrolü : %50 – %100 Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Bitkilerden biyoaktif madde, yağ, protein ektraksiyonu, emülsifikasyon, parçacık boyutu küçültme, mikroorganizma ve enzimlerin inaktivasyonu yapılabilir. Hızlı, kolay, düşük enerji ihtiyacında, efektif ve daha az çözgen kullanımı ile çalışılabilir. Sistem ile küçük veya büyük ölçekte çalışılabilir. 24
———————– Page 29———————–

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları YATAY EKSTRAKTÖR (Niro Atomizer, AC-27) Cihaz Özellikleri: Ürün besleme hızı : 7-14 kg/saat Su akış hızı : 27-140 L/saat Ekstrakt çıkış hızı : 10-28 kg/saat Eğim : Ayarlanabilir Çift helezonlu sıkıştırmalı konveyör Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Çay yaprağından özçay, kahve çekirdeğinden kahve ekstraktı ve çeşitli meyve-sebzelerden suda çözünen madde ekstraksiyonu için kullanılabilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları MEYVE SEBZE ÖN HAŞLAYICI (Komen-Kuin) Cihaz Özellikleri: Konveyör: Tek helezonlu Dolum: Manual, ayarlanabilir eğim Helezon ilerleme hızı 2-10 d/dk Sıcaklık ve zaman kontrolü Buharlı çift ceketli ısıtma Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Sebze ve meyvelerin ön haşlaması için kullanılır.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları TERS OZMOZ – ULTRAFİLTRASYON CİHAZI (Armfield, FT-18) Cihaz Özellikleri: Ürün akış hızları : 9, 15, 18 ve 30 L/dk Membran modülü tüp hacmi : 75 ml Süzüntü akış hızı : 5-50 ml/dk Besleme tankı kapasitesi : 15 litre Süzüntü tankı kapasitesi : 15 litre 55 bara kadar değişen basınçlarda kullanılabilmektedir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Süt, peynir altı suyu, meyve suyu, sebze suyu gibi içeceklerin konsantrasyonu, klarifikasyonu, fraksiyonasyonu yapılabilir. Sıvı atık işlenmesi için uygundur. Enzim, antibiyotik ve organik asitler için uygundur.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları SEPERATÖR-1 (GEA Wesfalia) Cihaz Özellikleri: Ürün besleme : Otomatik Santrifüj hızı : 10.000 rpm Ürün besleme miktarı : min. 30, max. 150 L/saat CIP sistem Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Bitki, meyve-sebze ekstraktları veya durultulmuş suları ile süt ve benzeri akışkanlıkta olan parçacık boyutu 20 mikrondan küçük sıvılarda kullanılabilir. Belli bir viskozitenin üstündeki ürünlerin denenmemesi gerekir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları SEPERATÖR-2 (GEA Wesfalia, D-4740) Cihaz Özellikleri: Ürün besleme hızı : Manuel Santrifüj hızı : 7.900 rpm Ürün besleme miktarı : min. 20, max 140 L/saat Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Bitki, meyve-sebze ekstraktları veya durultulmuş suları, süt ve benzeri akışkanlıkta parçacık boyutu 50 mikrondan küçük sıvılarda kullanılabilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları MEYVE – SEBZE PRESİ (BUCHER) Cihaz Özellikleri: Parçalayıcı, öğütücü ve sıkma ünitesi olmak üzere 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Manuel dolum Hidrolik presleme (1-15 ton arası ayarlanabilir) Sabit devirde parçalayıcı Sabit devirli öğütücü Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Sert ve büyük çekirdekli meyveler hariç yumuşak çekirdekli her türlü meyveyi parçalayıp, öğütebilir ve sıkabilir. Aynı şekilde sebzelerin de sıkılmasında kullanılabilir. Sebze ve meyvelerde sert kabuklu olanların ayıklanması ve bazı sebzelerin ön haşlama ile yumuşatılması gerekebilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları PULPER (Yükseltur) Cihaz Özellikleri: Cihaz, iki ana bölümden oluşmaktadır: Manuel dolum Elek sistemi Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Domates gibi sebzelerde ve benzer yapıdaki ürünlerde çekirdek ve kabuk ayırma işlemlerinde kullanılabilir. Kabuklu veya sert çekirdekli ürünlerde deneme yapılamaz. Çekirdeği alınmış zeytinlerde ezme amaçlı kullanılabilir. Çekirdeği çıkarılmış içyapısı yumuşak tüm meyvelerde kullanılabilir.

Ekstraksiyon ve Ayırma Ekipmanları YAĞLI TOHUM SIKMA PRESİ (Koçmaksan, KMS20 -Çift Kafa) Cihaz Özellikleri: Kapasite : 24 kg/saat (tohumun cinsine bağlı ortalama süre) Yağ oran verimi : Tohumun cinsine göre değişir. Cihazla Yapılabilecek Çalışmalar: Tüm yağlı tohumlardan soğuk pres yöntemi ile ısıl işlem görmeden doğal yağ çıkartılabilir. Cihazda çalışılabilecek ürünler: Kimyon tohumu Susam Badem Kabak çekirdeği Üzüm çekirdeği Fındık Hardal tohumu Kakao çekirdeği Kanola tohumu Yer fıstığı Isırgan otu tohumu Kavun tohumu Kişniş tohumu Ceviz Biber tohumu Soya fasulyesi Hindistan cevizi Ayçiçeği Çörekotu Fıstık Defne tohumu Haşhaş tohumu Domates çekirdeği Kayısı çekirdeği Keten tohumu Gül tohumu

Kaynak: http://ge.mam.tubitak.gov.tr/sites/images/ge_mam/katalog.pdf

Bir cevap yazın