Foodelphi.com Adsense Macerası

Foodelphi.com olarak sitemizin kuruluşunun neredeyse 2. gününde google adsense başvurusu yaptık. Birinci onay hiç beklemediğimiz bir şekilde verildi. Kodları siteye yerleştirdikten sonra ikinci onay gelmek bilmedi. Zaten sonrasında da gelmeyecekti. Orjinal makaleler arayan google amcamız için bu süreci paylaşmak istedik.

Google adsense olayında yukarıda belirttiğimiz gibi 2 onaylı süreç uyguluyor. İlkinde sitenin uygunluğunun incelendiği ikincisinde ise kod yerleşiminde yapılabilecek olan hataların değerlendirildiği ikinci kısım. İlk onayın incelemesinde google amcamızın önemsediklerine sırasıyla değinelim.

İlk olarak bahsedebileceğimiz olgu sitenin dizaynı. Bizim gibi wordpress tabanlı sitelerde görüntünün, menülerin çalışır olmasının, kısacası dizaynının güzel ve kullanışlı olmasını önemsiyor. Bu süreçte bazı sitelerde paralı temaların daha öne geçtiğinden bahsedilmiş, derin araştırmalarımız sonucunda ücret ödenen temaların siteyi bir adım öne taşıdığını görmedik. Site dizaynının kullanıcı dostu olması en önemli nokta. Burada siz ücretini ödeyipte tema satın aldınız diye gel sen önceliklisin denmiyor. Öyle olsaydı bizim temamızın değeri de çokta ucuz değil 🙂

İkinci olarak sitenin içeriğinde minimum sayıda konu ve yorumun bulunması. Google amcamız diyor ki içeriğinde yeterli konu ve yorum varsa sende hareket var. Nerde hareket orda bereket mantığından bereketi yakalayan amcam ben burada olmalıyım diyor. İşte ilk günlerimizde onayın bu noktasından nasıl geçtik ona aklımız ermedi. 3, 5 konu 1 yorumla olmamalıydı ama olmuştu. Şimdiki gibi 3000 e yakın konu ve yüzlerce yorum yoktu.

Üçüncü ve aslında en önemlisinden bir maddeye değinelim. Adsense amcamız der ki; içeriğin kopya olmasın. Aslında bunu sadece adsense istemez tüm google ailesi özgünlüğün değerini bilir ve onu öne taşır. Bu noktada foodelphi.com şansız doğdu. Çünkü temellerini adminimizin 7 yıl önce attığı ve gene google amcamızın ücretsiz bir hizmeti olan google.sitesin barındırdığı bir blogdu. Oradaki içerik foodelphi.com a taşınarak foodelphi oluşturulmuştu. Yani google sülalesinin en önemsediği konulardan biri olan özgünlükte ofsayt pozisyonda başlamıştı foodelphi 🙂

Dördüncü olarak bahsedebileceğimiz maddde ise sitenizin fokuslandığı unsur yani siteniz ne üzerine sağlık mı ? ayakkabı satışımı ? ne ? Forum sitesi değil ise daldan dala atlamayı google amcamız pek sevmiyor bunu anladık. Foodelphi.com türkiye var olan “Gıda Bilimleri” üzerine “Gıda Mühendisleri” için yayında olan tek tük sitelerden biri. Spesifik bir konu üzerine tam alt dalları, konuları içermesi veya içermek için çabalamasını google amcamızın takdirine bıraktık.

Beşinci olarak değineceğimiz başlık google amcamızın rakipleri. Rekabet her zaman güzeldir. Kullanıcının karına olan bir durumdur. Lakin bilindiği üzere bu sektörün tek patronun adsense olmuş durumda. Diğer reklamları görmeyi pek sevmediği kanısına vardık.

Altıncı olarak değineceğimiz konu sitenizin hızı. Sitenizin açılış hızı 3 – 5 ortalamasında ise amcamız iyidir sen gel diyor. Açılış hızınız 12 saniye olursa google adsense beni neden kabul etmiyor demeyin. Vardır bir sebebi…

Yedinci olarak google adsense kendi akrabalarından sitenizde hangisi var diye bakıyor. Örneğin google analytics varlığı veya XML sitemap gibi güzel uygulamaların varlığı kendisine yeni mekanda yabancılık hissi yaşatmıyor. Daha çabuk bir kabullenme durumu var anlayacağınız.

Sekizinci olarak Alexa dan bahsetmek istiyoruz. Sitenizin adsense başvurusunda alexa sıralaması önem taşıyor. İlk 5 milyona girdiysen tamam, ilk bilmem kaç milyona girdiysen tamam gibi yorumlara aldanmayın. Elbetteki önemli ama böyle bir sınır yok.

Dokuzuncu olarak siteniz içindeki bazı sayfa veya bilgilerin varlığı adsense için çok önemli. İletişim sayfasının, çalışan bir iletişim formunun, çeşitli sosyal medya kardeşliklerinin ve özellikle gizlilik politikasının mevcut olması google adsense için çok önemli.

Onuncu olarak sitenizde iletişim için veya herhangi bir sebeple kullandığınız mail adreslerinizin uzantısının domain isminizle aynı olmasıymış. Bizim yeni öğrendiğimiz konulardan bir tanesi bu kısım işte. Örneğin foodelphi.com üzerinde kullanıcılarımız dosya gönderirken boyutlara takılmasın diye google amcamızın rakiplerinden aldığımız mailleri kullanıyorduk. Bu çok büyük bir yanlışmış. Kesinlikle yapmamak gerek  bennerdenbilirdim@foodelphi.com gibi bir mail adresi bile diğer rakiplerin sitenizde paylaşılmasından kat kat iyidir.

Onbirinci ve son olarak değineceğimiz konu aslında 8. maddede biraz girişini yaptığımız trafik olayı. Google adsense diyorki senin siten ziyaret edilsinki benim reklam görülsün bende kazanayım sende kazan, ama sizin sitenizde kullanıcı trafiği ( ziyareti ) yoksa google amca binbir emekle (!!!) aldığı reklamı kime gösterecek ? Bunun için sitenize özellikle “organik” girişlerin mevcut olması önemli. Meyvenin sebzenin nasıl organiği makbulse ziyaretçinin de organiği google amcamız için önemli.

Yarı espiritüyel, yarı hiciv makamından anlatımda bulunduğumuz google adsense hakkındaki yazımızda sürçü lisan ettiysek affola.

Bu yazı foodelphi admini tarafından google adsense başvurusu onaylanmayan tüm sitelere adledilmiştir.

2 Yorum

  1. Başarı serüveniniz ve size katmış olduğu tecrübeler,bu yolda başarılı olabilmek için çaba sarf eden tüm kullanıcılara yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın