Çedene Kahveli Çikolata

ÇEDENE KAHVELİ ÇİKOLATA BİRSEN TOPAÇ ve ESMA YENİGÜN

ÇİKOLATANIN TANIMI

Kakao çekirdeğinin şeker, süttozu , kakao yağı ile birlikte usulüne uygun işlem görmesinden  sonra gıda maddesi tüzüğünün öngördüğü oranlarda lesitin, fındık, fıstık , gibi katkı maddeleri ilavesiyle elde ettiğimiz kendine özgü aroma ve lezzetteki gıda maddesine çikolata denir.

ÇİKOLATANIN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahiptir. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatır.

DÜNYADA YILLIK KİŞİ BAŞINA TÜKETİLEN ÇİKOLATA MİKTARI

Çedene kahvesi bu ağacın meyvesinden üretilmektedir. İçerisinde kimyasal madde yoktur. % 100 Doğaldır.
Pistacia terebinthus, Türkiye’nin GüneydoğuAnadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi ‘nin kırsal kesimlerinde yetişir.

Dünyanın değişik yerlerinde menengiç ağacının farklı organlarından çok yönlü yararlanılmaktadır. Türkiyede, arkeolojik bulgular menengicin eski çağlardan beri gıda olarak kullanıldığını göstermiştir. Taze sürgün ve meyvelerden beslenmede yararlanılır.

ÇEDENE KAHVESİNİN YAPISI VE BİLEŞİMİ

P. terebinthus yani çedene, %58-60 yağ içermektedir ve bu yağ oleik, linoleik ve palmitik yağ asitlerince zengindir.

Çedene, protein ve yağ gibi temel besin maddelerince zengin olduğu gibi içeriğinde miktarca daha az ölçüde bulunan bazı maddeler (mikrobesinler) bakımından da temel kaynaklardandır.
Olgunlaşmış çedene tanesinde bulunan terpen bileşiğinin oransal yüzdeleri %32.8 limonin (limonene) , %22.5 β-pinen (β-pinene), % 11.4 α-fellandren (α-phellandrene),%7 terpinolen (terpinolene),%5.3 α-pinen (α-pinene)’ dir.

ÇED CHOCOLATE ‘IN YAPIM AŞAMALARI

KANSER ÜZERİNE ETKİSİ

Çedene tanelerinde mevcut olan limonin maddesinin deney hayvanlarında yapay olarak oluşturulan pankreas kanserini kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyerek mide kanserini ise kanserli hücrelerde apoptozu (programlanmış hücre ölümlerini) arttırarak ve DNA sentezini azaltarak önlediği görülmüştür.

Ayrıca, limonin maddesi çeşitli hayvansal modeller üzerinde kimyasal yollarla tetiklenen cilt,meme, böbrek, akciğer ve ön mide kanserlerinin oluşumunu engellemektedir.

Öksürüğü keser, balgam söktürür, nefes açıcıdır, nefes darlığına iyi gelir, antiseptik özelliği vardır, göğsü yumuşatır, solunum yollarına faydası vardır.

Ayak terlemelerini önler, yaraları tedavi eder, böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur, ses tellerine iyi gelir, mide ağrılarını dindirir.

DİĞER FAYDALARI

Taze sürgün ve meyvelerden beslenmede yararlanılır.
Meyveler iştah açıcı olarak, özel köy ekmeklerinde kullanılmaktadır.

ÜRÜNÜMÜZÜN MUHAFAZA KOŞULLARI

Çed Chocolate, oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir bu sayede başka kokuların geçmesi ve tadının değişmemesi önlenir.
Çed Chocolate, direkt olarak ısıya ve güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

ÜRÜNÜMÜZDE KULLANDIĞIMIZ AMBALAJ

Ürünümüzde ışık, nem ve ısı radyasyonuna karşı etkili bir materyal olan alüminyum folyo kullandık.Böylece dondurma ısısının muhafaza edilmesi sayesinde oldukça uzun müddet korunabilir.

BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu