Boyama Yöntemleri

1. PREPARAT HAZIRLAMA

Mikroskopta incelenmeye hazır hale getirilmiş numuneye “preparat” denir. Preparata boyama işlemi yapılırsa bunlar boyalı preparat olarak belirtilir. Mikroskobik inceleme amacı ile şüpheli kültürlerden veya marazi maddelerden (organlardan, patolojik sıvılardan, kandan, idrar, gaita, sperma, süt vb.) prepaıatlar hazırlanır. Lamın üstüne kültür veya numuneden konulup lamel kapatılarak yayma, kurutma, fıkse etme gibi işlemler yapılarak preparat hazırlanır.

Preparat hazırlamada kullanılacak lamların kalitesi (şeffaflığı, yüzeylerinin çiziksiz olması, kenarlarının ve ölçülerinin düzgünlüğü, kalınlığının homojenliği ve camın sağlamlığı) ve temizliği son derece önemlidir. Lam üzerinde bulunan çok küçük bir leke, toz, kalıntı veya çizik mikroskopta yanlış algılamalara neden olabilir ve görüntünün net olarak görülmesini engelleyebilir.

1.1. Lamların Temizlenmesi

Yeni hiç kullanılmamış lamların yüzeylerinde parlak görünmesi amacıyla kullanılan bazı kimyasal maddeler vardır. Lamlar temizlenerek bu kimyasallar uzaklaştırılmaz ise lam üzerine yayılan numunenin lama tutunması (yapışması) azalır. Yıkama sırasında numune lamdan ayrılır veya aralarda boşluklar oluşur. Bu nedenle, hiç kullanılmamış yeni lamların da kullanılmadan önce yıkanması ve temizlenmesi gerekir.

Hiç kullanılmamış (yeni) lamların temizliği toplu olarak yapılacaksa kromik asit çözeltisinde bekletilerek, tek tek veya kullanılacağı anda yapılacaksa % 96’lık etil alkol – eter (1:1) karışımı ile yapılmaktadır.

Hiç kullanılmamış (yeni) lamların kromik asit çözeltisi ile temizliğinin yapılışı:

> Lamlar, birbirine temas etmeyecek şekilde ızgaralara yerleştirilir.

> Kromik asit çözeltisinin bulunduğu kaba konularak 12 saat bekletilir.

> Lamlar, kromik asit çözeltisinden alınarak musluk suyu altında iyice durulanır.

> Saf su ile son durulama yapılır.

> Yumuşak dokulu, temiz ve kuru pamuklu bir bezle veya kâğıtla silinir.

Kaynak: http://gida.erciyes.edu.tr/dosyalar/dokumanlar/DUYGU-EL%C4%B0F/genel%20mikrobiyoloji%20lab%20dersi/boyama%20y%C3%B6ntemleri.pdf

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu