Beyaz Çay

Beyaz Çay Nasıl Elde Edilir?

Beyaz Çay, özellikle çelik aşılı çay tarlalarından çok hassas bir şekilde tek tek topladığımız bu ürünümüzün hücre yenileme, gençleştirme gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Beyaz çay, çayın tomurcuklarından elde edilir. Hiçbir zirai ilaç içermeyen çay tarlalarından toplanan tomurcuklar uygun sıcaklıklarda kendine has aromasını kaybetmeden üretildiğinden siyah ve yeşil çaya nazaran daha faydalı daha kaliteli ve yüksek antioksidan değerlerine sahip bir üründür. Çayın tepe tomurcuklarında bulunan beyaz tüylerden dolayı ismi beyaz çaydır.

Ürünler 20 gr halinde satılmaktadır. 20 gr ürün 1000 – 1200 adet arasında beyaz çay içermektedir. Bir fincan için 10 adet beyaz çay yettiğini düşünürsek 20 gr dan yaklaşık 100 -120 fincan beyaz çay demlenebilmektedir.

Her fincanın da birkaç defa demlenebildiğini de unutmamalıyız.

Beyaz Çayın Faydaları;

Tamamen doğal yollarla üretildiğinden diğer çaylara oranla daha fazla antioksidan içerir. Bu etkisi cildin daha sıkı ve daha güzel görünmesine yardımcı olur.
İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserden korur.
Diğer çaylara göre içerisinde daha az kafein bulunur. Buda kafeinin vücuda verdiği zararın az olmasını sağlar.
Florür açısından zengin olduğu için dişlerde plak ve çürük oluşumunu engeller.
Cildi kuvvetlendirip hücre yenilemeyi destekleyici özelliği mevcuttur. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı geciktirici rol oynadığı ve cilt için çok etkili bir bitki olduğu söylenmektedir.
Bu yüzden kozmetik alanında da çok sık kullanılan bitkiler arasındadır.
Beyaz çay tüketenlerde kemik erimesinin daha az görüldüğü açıklanmıştır.
Yağ üretimini baskılayıcı ve oluşan yağların yok olmasına yardımcı olduğu için zayıflamaya etkilidir.
Virüs öldürücü özelliği vardır.
İçerisinde K ve C vitamini bulunur.
Tansiyon ve kolesterolü düşürür.

Beyaz Çayın Hazırlanışı;

Beyaz çayı demlerken dikkat edilmesi gereken en önemli kural, suyun sıcaklığının 80-90 derece arasında olmasıdır. Yani suyu ocaktan alır almaz, kaynar haldeyken beyaz çay yapraklarının üzerine dökmeyin. Kaynamış suyu, ocağı kapattıktan sonra 5-7 dakika kadar bekletin ve öyle kullanın. Kaynar su, çay yapraklarının haşlanmasına ve çayın tadının acılaşmasına neden olur. 1 büyük bardak çay için 2 çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır.
Suyu beyaz çay yapraklarının bulunduğu bardağa döktükten sonra 4-5 dakika kadar demleyebilirsiniz. Suyun sıcaklığı ne kadar düşükse, demleme süresini o kadar uzatın. Yani 50-60 derecelik bir su için 11-13 dakika demleme süresi gerekir. Kullanılan çay miktarını ve demleme süresini ağız tadınıza göre değiştirebilirsiniz ama kaynar su kullanmamaya dikkat edin.
Beyaz çay hafif aromalı ve yumuşak içimli olduğu için sade olarak tüketilebilir. Tatlandırmak isterseniz süt, limon veya şeker kullanabilirsiniz.
Demleme bardağına yeterince (7-10 tane) beyaz çay konulur. Suyun sıcaklığı 80-90 dereceye ayarlanır. 4-7 dakika demlenmeye bırakılır.
Beyaz çay birkaç defa demlenebilir.

Kaynak

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu