Atatürk Orman Çiftliği Süt Fabrikası Teknik Rapor

Türkiye’de modern anlamda ilk süt fabrikası, Birleşmiş Milletler Çocuklara Acil Yardım Teşkilatı’nın (UNICEF) Yardım ve işbirliği ile Atatürk Orman Çiftliği’nde kurulmuştur. 1957 yılında işletmeye açılan süt fabrikası, 1964 yılında genişletilmiş, günlük 25000 L kapasiteye ulaşmıştır. Fabrika zaman içerisinde sürekli yenilenmiş, çeşitli makine araç, ekipman ve tesislerle takviye edilerek geliştirilmiştir.

En son teknoloji ile üretilen süt ve süt mamülleri Ankara halkının ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Tesis yurdun muhtelif yerlerinde kurulmuş ve modern cihazlarla donatılmış 15 adet süt toplama merkezleri aracılığıyla süt üreticisini ve süt üretimini de desteklemektedir. Bugün tek vardiyada, günde 80000 L süt pastörize edecek ve ayrıca 20000 L sütü de yoğurda dönüştürecek kapasitedir.

Atatürk Orman Çiftliği Süt Fabrikasında şuan pastörize içme sütü, yoğurt, ayran, tereyağı, dondurma, beyaz peynir, kaşar peyniri ve dil peyniri üretimi yapılmaktadır. 2000 yılı Aralık ayında ISO 9001, HACCP ve ISO 14000 kalite, sistem ve standartları çalışmalarına başlanmış ve 2001 yılı Mart ayında ISO 9001 kalite belgesi, 2001 yılı Mayıs ayında da HACCP belgesi alınmıştır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu