Asit Düzenleyiciler

Asit düzenleyici nedir ?

Bir gıdanın pH’sı, ürünün asitlik veya bazlığının ölçüsüdür. pH skalası 0 -14 arasındadır. 7’nin altındaki pH asidik, pH 7 nötr ve pH 7’nin üzeri alkalidir. Bizim tatma duyumuz, kompleks gıda sistemleri içerisinde yalnız büyük pH değişimlerini farkedebilir. Asit ürün, ekşi tadılırken, alkali ürün acı tadılır. Asit gıdalara örnek olarak turunçgil meyveleri (portakal, limon, greyfurt gibi), meyve suları veya yoğurt verilebilir. Alkali gıdalara örnek olarak yumurtanın beyazı ve yemek sodası verilebilir.

Asit düzenleyiciler, proses, lezzet ve güvenlik için önemli özel bir seviye olduğunda, asitliği ya da alkaliliği değiştirmek ve kontrol etmek için kullanılır. pH’nın yetersiz kontrolü, potansiyel sağlık tehlikesine neden olabilecek istenmeyen bakterilerin gelişmesine neden olabilir.

Avrupa Birliğindeki asit düzenleyici örnekleri

Sitrik asit (E 330), çoğu antioksidanın aktivitesini arttırır, fakat kendisinin antioksidan özelliği yoktur. Buna ek olarak marmeladın jel konsistansını arttırır ve meyvelerde ve meyve ürünlerinde enzimatik esmerleşmeyi düşürür.

Kalsiyum asetat (E 263) çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Bazı gıdalarda kıvam arttırıcı ajan (kek karışımları, pudinkler, tart dolguları), olarak kullanılır, fakat proses sırasında gıdanın pH’sının kontrolünde tampon olarak davranabilir, mikrobiyal gelişmeden koruyan koruyucu olarak ve evcil hayvan ürünlerinde kalsiyum ilavesi olarak kullanılır.

Fumarik asit (E 297) gıdalarda, asit düzenleyici ve lezzet verici ajan olarak kullanılır. Ekmekte, meyve sularında, tart dolgularında, kümes hayvanlarında, şaraplarda, reçellerde, marmelatlarda kullanılırlar.

E-Numaraları 

Madde

Kullanıldıkları bazı gıda maddeleri

E260

Asetik asit

tereyağı, margarin, işlem görmüş peynir, köri tozu, yemeklik yağ

E263

Kalsiyum asetat

paketlenmiş tatlılar, turta dolguları

E270

Laktik asit

peynir, süt, et ve kümes hayvanları, soslar ve içecekler

E296

Malik asit

konserve meyve, sebzeler ve bakliyat, reçeller, marmelatlar, donmuş sebzeler

E297

Fumarik asit

ekmek, meyve içecekleri, turta dolguları, şarap, reçeller, marmelatlar

E330

Sitrik asit

meyveler ve sebzeler (limon ve ıhlamur), alkolsüz içecekler

E334

Tartarik asit

fırın ürünleri, şekerler, reçeller, marmelatlar ve şarap

Mevzuat
Asit düzenleyiciler, diğer gıda katkı maddeleri gibi, Avrupa Birliği mevzuatı yetkilendirme, kullanım ve etiketlendirme yönetmeliğide sınırlandırılmıştır , 20 Şubat 1995’deki Avrupa Parlementosu ve Konseyi’nin 95/2/EC Renklendirciler ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri üzerine Direktifi . Bu mevzuat bütün asit düzenleyiciler, bütün gıda katkı maddeleri gibi, isimleri ve E numaralarıyla gıda ambalajında bildirilir.

Kaynak : http://www.food-info.net/tr/qa/qa-fi87.htm

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu