Armut, Armut Yetiştiriciliği ve Armutun Depolanması

Armut meyvesi hakkında genel bilgi

Armut (Pyrus communis), L. türüne giren kültür ağaçlarının taze meyvesi olarak bilinir(3). İsadan öceki çağlardan beri yetiştirilmekte olan armudun anayurdu Güney Avrupa ile Batı Asyadır. Tepeye doğru genişleyen ve olgunlaştığında 13 metreye ulaşan boyuyla elma ağacından daha uzun ve dik olan armut ağacının yuvarlak oval biçimli ve tüylü yapraklarının tabanları kama biçimindedir.

Meyvası genellikle elmadan daha tatlı ve yumuşak olan armutun yapısında elmada bulunmayan ve ‘taş hücreleri’ denilen sert hücreler bulunur. Armut genellikle, dayanıklı bir anaç üzerine aşılama yoluyla üretilir. Avrupada ayva anaçları üzerine armut aşılama çok yaygındır ve bu yöntemle, armut anaçlarına aşılanmış türlerden daha kısa sürede meyva veren, bodur ağaçlar üretilir.

Yaz başlarında toplanan armuta yaz armutu, yapraklar döküldükten sonra toplanan armuta da güz veya kış armutu denir. Dünyada tüm meyvalar arasında ticari değer bakımından elmadan sonra ikinciyi sırayı alan armut, Avrupada daha çok tatlı ve şarap yapımında kullanılır.

Dünyanın en büyük armut üreticileri İtalya, Çin ve ABDdir. Türkiyede üretimin çoğu İç Anadolu, Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinden sağlanır. Ülkemizde en sevilen yerli armut çeşitleri yazlık Akça armut, Hacı Hamza armudu, Mustabey armudu, Deveci armudu ile, etli ve bol sulu kışlık Ankara armududur.

Sağlıktaki rolü

Armutta, bol miktarda B1 vitamini bulunur. Ayrıca genel kalp damar sağlığına, düşük kan basıncına ve fiziksel performansa iyi gelen, B2 vitamini, B3 ve folik asit içeren armut, A ve C vitamini bakımından da zengindir. Mineral yönünden oldukça zengin bir meyva olan armutta demir, fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, kükürt, çinko, iyot bol bulunur.
Besleyici, laksatif ve idrar söktürücü özellikleri; sodyum ve klordan yoksun içeriği ile diyetlerde önemli yer tutar. 100 gr.ı 52 kalori içerir. Yüksek potasyum içeriği sebebiyle ödemlerde, kalp ve böbrek hastalıklarında bol bol tüketilmesi önerilir. Bileşiminde bulunan tanin ve potasyum tuzlarının ürik asidi eritebilme özelliğinden dolayı armut artrit, gut ve romatizma gibi hastalıklarda ilaç yerine kullanılır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu