Alternative Cooking Methods of Vegetables and Cereal Products

ABSTRACT

In this study, I try to give information about traditional cooking methods and new cooking methods. Firstly, I explain what is cooking and why is it necessary. For people to mature, grow up and continue their life in a healthy way, one of the most important requirements is food. So, people are needed to different flavors, different odors, different appearance, different taste and most importantly reliable food.

Since, the earliest foods consumed to be cooked, so, we have many traditional cooking methods such as boiling, grilling, poaching, steaming, tanporary… In recent years, cooking techniques has evolved with the development of technology such as microwave, baking, radio frequency, ohmic, infrared, induction, impingement…

Many techniques have been developed for distinct food and according to the required properties. These requirements are save time, Money and suitable device for each food. I tried to explain the technology in here.

ÖZET

Bu çalışmada, geleneksel ve yeni pişirme metodları hakkında bir takım bilgi vermeyi deneyeceğim. İlk olarak, pişirme nedir ve neden gereklidir? Olgun, gelişen ve yaşamını sürdüren insanlar için gereksinimlerden en önemlisi gıdadır. Böylece insanlar farklı lezzet, koku, görünüş ve lezzete ihtiyaç duyarlar.

Çok eski yıllardan beri gıdalar pişirilerek tüketilir. Birçok geleneksel metoda sahibiz, örneğin; haşlama, ızgara, sıvıda pişirme, buharda pişirme, tandır… Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle pişirme teknikleri de gelişti örneğin mikrodalga, radyo frekans, ohmik…

Farklı gıdalar için ve ihtiyaca göre yeni teknikler geliştirildi. Bu ihtiyaç ya da gereksinimler paradan ve zamandan tasarruf veya gıda türüne uygun cihaz kullanmaktır. Burada ben bu teknikleri anlatmayı denedim.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu